Premiéra: ba:zel – Scene 7

ba:zel ba:zel Ana Šantl

Mrazivá romantika ambientního neoklasického elektropopu ba:zel pro nás byla jedním z největších objevů loňského roku. Začátek jara přitom Ewelinu Chiu a Daniela Vlčka zachytil v tvůrčím víru. Před nedávnem představili povedené album remixů, nyní vysílají EP Scene 7. Tajuplné čtyři skladby vám na AlterEcho nabízíme v premiéře.

Duchařská elektronika se mísí s klavírními nokturny, příčnou flétnou a šeplavým éterickým ženským zpěvem. Dva vzdálené světy v symbióze, zhudebňující tajuplnost šumavské divočiny a putování vlastními sny. Hledání klíčů k dávným traumatům, odemykání pandořiny skříňky.

Úvodní skladby Scene 7 a Marschfield vznikaly v Polsku, odkud Ewelina pochází. „Když jsme se vrátili zpět do Čech, vědeli jsme (a těšili se na to), že během živého hraní získáme na skladby nové pohledy, což je pomůže posunout dál,“ vzpomíná a naznačuje, že všechny čtyři písně prošly nějakou evolucí. Patrné je to nejvíce na Mannequin Pervert, jejíž první verze je známá ze session v Balcony TV. Poslední I'll Be je pak nejnovějším střípkem současné umělecké polohy ba:zel. Vznikla vloni na podzim. „Je to asi naše nejsyrovějsí skladba,“ doplňuje Daniel.

ba:zel vyráží spolu s novým EP též na turné. Devět koncertů rozprostřou do čtyř zemí. Jeho kompletní program uvádíme níže, „nejdůležitější“ přitom bude koncert 25. května v pražském Underdoog Ballroom. Proběhne na něm totiž hned dvojí křest – jak Scene 7, tak nedávného EP remixů. Mezi hosty se objeví Mary C a Martin Tvrdý, Ježíš táhne na Berlín, Dizzcock a Lovenius.

Scene 7 Tour:

18/04 Lodž – Krancoofka
19/04 Wroclaw – UFF Klub
21/04 Berlín – Ofen bar
22/04 Lipsko – Rastatte A36
25/04 Olomouc – AFO 2017
11/05 Brusel – Pražský dům
22/05 Wroclaw – Nietota
23/05 Poznaň – PIES andaluzyjski
25/05 Praha – Underdogs' Ballroom & Bar

ba:zel o inspiracích, konceptu Scene 7 a o Šumavě:
Ewelina: Tematickým konceptem EP je vztah mezi sněním a traumatem. Díky nekonečným možnostem snění jsme schopný se pohybovat v alternativních dimenzích, do kterých bychom se jinak nedostali. Všechny tracky jsou o nějakém osobním snu. Teaser, klip a veškeré fotky vznikly na Šumavě za spolupráce s Anou Šantl. Ta krajina nese traumata minulosti, a celý je to tam takový hezky snový, klidný, ale zároveň znepokojující.
Původně jsme chtěli EP nazvat Traum (německy sen) a poukázat tak na vztah, který mezi snem a jednotlivým traumatem existuje. Nakonec nám ale Scene 7 přišel jako lepší název. Je to odkaz na sedmou skladbu sbírky Roberta Schummana Scenes from Childhood. Líbí se mi, jak je název EP kódovaná nápověda k interpretaci... Sny často mají taky takový „klíč“, nějakou podrobnost, která ti najednou otevře dveře k pochopení...

Daniel: Na Šumavu jezdím od dětství, tak mě to tam táhne jako magnet. Krajina tam jako každá jiná skrývá paměť, kterou můžeš odkrývat a představovat si tak minulost dávnou či blízkou – ať už je to rozpadlé keltské hradiště, nebo zbytky zemědělských usedlostí po odsunutých Němcích. Příroda je na Šumavě místy ještě divoká a tajemná, doufám, že to tak zůstane. A trochu toho tajemna a temnoty jsme na EP chtěli dostat. Ve skladbách se také opakovaně objevují perkusivní samply, který bych pracovně nazval jako „archeo-industrial“. Nahráli jsme je v malé dílně (typická součást každé vesnické chalupy), plné starých odložených věcí, nářadí, hřebíků, šroubků a dřeva.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.