Když před dvěma lety Algiers debutovali, byl to pro nás zážitek ve sluchátkách i naživo. Jejich angažovaná, mezi gospelem, soulem, post-punkem a noise rockem oscilující, energická jízda proti rasismu, xenofobii a předsudkům byla strhující. Nyní se čtveřice vrací s novou deskou.

Netočit se v kruhu a posouvat se. Vykročit bokem z komfrotní zóny. Elektronické duo VR/Nobody se přesně k tomuto se svou nejnovější tvorbou odhodlali. Změna přitom neprobíhá na úrovni zvuku či žánru, nýbrž na úrovni jazyka. Václav Rouček a Jakub Strach se přesouvají od angličtiny k mateřštině. Jejich první český singl se jmenuje Má.

Textově syrovější a hudebně autentičtější jsou s každou další novou skladbu původem orlovští Pacino. Trojice, která už několik let přináší jeden z nejsychravějších kytarových zvuků na české scéně, nyní představuje singl Kraj. Do dvou a půl minut tradičně vmáčkla tolik virválu, intenzivna a šrámů, kolik se tam jen může vejít.

Když se festival neomezuje pouze na přinášení hudební zábavy, ale nabízí i nějaký přesah, je to vždy skvělé. A když se rozhodne pomáhat, je to ještě lepší. V neděli 18. 6. se v Olomouci uskuteční první ročník festivalu WaveBEAT. A bude pomáhat nadaci Šance. Na její konto poputuje nejen výdělek festivalu, ale také výtěžek z dražby zlaté desky a dalších artefaktů Davida Kollera, pivovar Chomout pak z každého prodaného piva pošle dvě koruny. Dorazte a smáznete dvě mouchy jednou ranou – užijete si hudbu a pomůžete těm, kteří to potřebují.

Marek Krasík svého času frontmanoval olomouckým Skydive. Pak se vydal na sólovou dráhu a zkoušel spolupracovat třeba s Filipem Helštýnem z DIV I DED. Z této kooperace částečně vychází i krasikova nejnovější skladba GoGoGirl. Představuje ji rovnou s DIY videoklipem s olomouckými scenériemi.

Je libo berlínské techno v těch nejtemnějších odstínech? Kolektiv Wrong již zítra (16. 6.) pořádá v pražském Underdogs' showcaseový večer s berlínským kazetovým labelem s příznačným názvem Total Black. Představí se experimentální minialistické zlo Američana Venerence, definice černoty německého Entertainmenta a tvůrce tvrdšího EBM Halva Drøma. Českou scénu zastoupí one-man projekt False Trance, v němž nalezneme stopy Lightning Glove, Sister/Body či Head in Body.

Před dvěma lety málem zbořili Sedmičku, pak vydali uhlazenější a „popověší“ EP a nyní se znovu vrací do Prahy. S novou deskou High Bias v zádech a v poněkud pozměněné sestavě, která slibuje do garážového popu přidání trochy hlukového bordelu. „Vše je při starém, jenom se tomu šlape víc na prdel,“ prorokují organizátoři ze Seek Harbor, kteří si filadelfské trio Purling Hiss do Prahy pozvali již na neděli 18. června.

Není tomu dávno, co drtil struny v kytarové kapele. U hluku zůstal, avšak poté, co přesedlal k mašinkám, pod jeho rukama značně zesyntetičnil. Frýdecko-místecký elektronik Anhedonik spjatý s kolektivem Gin&Platonic představuje po měsících nočního prozkoumávání terra novy sebevědomý debutový track Frustration. 

Jsou tomu přesně dva roky, co olomoucká formace Nylon Jail zahrála svou zdánlivou labutí píseň. Kapela, která se se svým zvukem na české scéně vymykala, skončila v době, kdy stoupala k vrcholu. Nyní dochází k reinkarnaci a cesta vzhůru může pokračovat. „I když jsme napsali ‚definitivní rozpad kapely“, věděl jsem že se brzy vrátíme zpět. Je to v nás zažraný příliš hluboko na to, abychom se na to dokázali vysrat,“ říká zpěvák Jiří Jirák, který se společně s dalším zakládajícím členem Romanem Vičíkem rozhodl rozvířit usazený prach.

Kanadský písničkář Tim Crabtree se k nám vrací rád. Již počtvrté, tentokrát i s celou kapelou, se pod monikerem Paper Beat Scissors představí na pozvání kolektivu Landmine Alert v Praze již 8. 6. v Potrvá. Přiveze s sebou novou, z lisovny ještě horkou desku All We Know. Zasněný subtilní indie folk se sametovým hlasem, který sem tam vybuchne v emočně silné erupci a pak se opět zklidní do šeplavého módu. A za tím vším stopy Arcade Fire nebo Becka.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.