Už příští pátek se v Olomouci uskuteční festival na schodech – Michalský výpad. Zábava však na Hané bude zeširoka pokračovat i v sobotu 20. května. Do tamního podzemí Metro Chill Out Clubu totiž dorazí satirický rapový kolektiv Opak Dissu.

Třicet let na scéně, patnáct alb na kontě, kultovní status. Australské trio The Necks, pohybující se na pomezí instrumentálního (dark) jazzu, improvizace a ambientu, si svými hypnotickými a cinematickými melodiemi získali silnou reputaci po celém světě. Nyní se tito protinožci vypravují rozeznít své omamné světy i k nám. Ve čtvrtek 11. května se představí v olomouckém Jazz Tibet Clubu.

Brněnská dvojka Himalayan Dalai Lama od svého loňského úspěchu v Czechingu neposedí a hraje jako divá. Po výletech do zahraničí se v současnosti zaměřuje na československé končiny a od 5. května ukrajuje z druhé části turné spolu se slovenskými Fallgrapp. I v onom shonu však elektronici stíhají skládat novou hudbu.

Beseda u Bigbítu letos oslaví čtvrtstoletí a nedočkavci se mohou navnadit již 18. května. Organizátoři totiž přichystali v brněnském Kabinetu Múz zahřívací večírek Beseda Night, který nabídne spojnici mezi ročníkem minulým a tím letošním. Vzpomínky na skvělá vystoupení z loňského léta oživí Please The Trees a Atrey, očekávání toho letošního podpoří Acute Dose.

Slovenský, toho času v Londýně usazený producent Mt. Accord už nás přes internet nějaký čas zásobuje svými ambientními zvukovými krajinami na pomezí field recordings a minimalismu. Po prvních pokusech a souběžně vydávané sérii improvizací nyní vydává u nezávislého londýnského labelu Colour 8 i své oficiální debutové EP. Název In Reverie naznačuje, že zasněná atmosféra bude všudypřítomná.

Jak se kuje prog-rock a post rock v Petrohradu? O tom se můžete přesvědčit na koncertě Kirov, jedné z těch výraznějších sychravých kytarovek z Ruska. Od 10. do 12. května zvládnou v Česku hned tři koncerty. Desátého května v brněnském Bajkazylu spolu s Noir Voir, 11. května v kopřivnické Mandale s Neurit a 12. května v Bruntále s At Bona Fide a Social Party. Ruština a bolavé výkřiky.

V soutěži o nejpodivnější název kapely by mohli soutěžit třeba s Neřvi mi do ucha. A jak už je pravidlem, za jmény, z nichž zdánlivě srší recese, se schovává hudba, z níž srší pozoruhodnost. Psychedelický flákač na odstřel si dobrých patnáct let hrál pro pár kamarádů a nahodilých návštěvníků klubů, neopíral se o žádnou nahrávku či relevantní informace na síti. S koncem dubna se vše mění. A v člověku nezvratitelně vyvstává otázka, jak něco takto poměrně ojedinělého mohlo žít tak dlouho bez většího povšimnutí.

Znáte nároží ulic Kubelíkova a Ševčíkova na pražském Žižkově? Místo hned před budovou Nemocnice na Žižkově? Že ne? Ono možná není divu, je to totiž místo, které se ne tak úplně může pochlubit oku lahodícím prostředím. To se rozhodla změnit aktivita Žižkovský spolek, která „alespoň na jedno odpoledne oživí tento opomenutý a zanedbaný veřejný prostor, a ukáže jeho hodnotu skrze happening, jehož součástí bude veřejná debata o potenciálu místa, mezigenerační workshopy, živé kapely a DJs.“

Začátek dubna jsme asi byli duchem mimo. Jak jinak si totiž vysvětlit, že jsme opomenuli informovat o dvou zajímavých hudebních kusech, které se výrazně pojí s zapadlým slezským koutem v Orlové? 

Naši polští oblíbenci Coals, kteří noří intimní folk do elektronických mlh, před časem bohužel museli odvolat své pražské vystoupení. Nyní se tento klenot scény našich severních sousedů vrací nečekanou absenci napravit. Již dnes v Klubu FAMU zahrají společně se slovenskou psychedelií Max Bazowski a temnou pražskou elektronikou 7/9.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.