Cesty ostravských Velvet Sessions a brněnských noise-punkových sinks se spojily a jak píše Provoz, který za vším stojí: „Nádherný zápal pro věc a muziku jako takovou – typické prvky jejich koncertů – se povedlo zachytit velice věrně. Posuďte sami.“ V jemném modrém světle se sametovým pozadím a s roztřesenou kamerou se opravdu někdy zdá, že je z obrazovky cítit povědomý odér piva, potu a vzrušení z živých koncertů.

Soudobá reinterpretace folklórní hudby je obecně oblíbeným fenoménem. V tuzemsku se k lidové hudbě nedávno vyjadřoval například v Praze usazený rapper Edúv syn, zpěvačka Lenka Dusilová nebo slovenská písničkářka Katarína Máliková. V cizině se těší čím dál větší oblibě třeba oceňovaní Altin Gün, holandské uskupení přetvářející tradiční hudbu Malé Asie. Pozornost si zaslouží také aktuální kompilace LIPTOV. Dílo dvanácti česko-slovenských producentů a producentek představilo vydavatelství Punctum Tapes v online streamu 21. února, kdy kromě celé desky zazněl rozhovor s etnomuzikologičkou a houslistkou Janou Ambróziovou. 

Divadelní festival Setkání/Encounter 2021 začíná čtvrté desetiletí – novou generaci (jedna trvá zhruba 30 let, hlásá web festivalu) – s tématem skoku jako symbolu pro odvahu, rozhodování se nebo pohled do budoucna. Co bude následovat, až se nohy odlepí od země? „Skočit / jednat / propojit se / mluvit / snít / hrát s největší pravděpodobností neznamená spadnout,“ odpovídá teaser festivalu a nabízí magnetizující upoutávku Martina Modrého a Judity Mejstříkové.

Elkka je zakladatelkou londýnského kolektivu Femme Culture. Jeho vznik byl výsledkem procesu hudebního hledání sebe sama, když se po krátké kariéře popové zpěvačky začala věnovat DJingu, taneční hudbě a organizaci rave parties. Singl I. Miss. Raving. vydala už v začátku prvního lockdownu, video od Michaela Filocama a Alexe Lamberta k němu přibylo zkraje letošního roku, kdy začíná touha po návratu do normálního života už skutečně sílit.

Britský umělec a včelař BioniSamp hraje na DIY syntezátory propojené s včelím úlem. Pracuje se zvukovým záznamem, frekvencemi zvuků jednotlivých druhů včel, ale i s medem. „Med je zajímavý vodič, obsahuje asi 17 procent vody. Používám med jako rezistor uvnitř syntezátorů. Elektrický odpor medu mění zvuk oscilátorů,“ vysvětluje v krátkém rozhovoru pro ČRo. V nynějším čase karantény vznikl Lockdown Remix  tracku od raxil4 s doprovodem snového videa.

Platforma SoundCloud se snaží dohnat svoje rivaly a už nějakou chvíli cílí na posluchače podobně jako další streamingové služby pomocí personalizovaných doporučení nebo tematických playlistů. Od začátku dubna spouští user-centric systém vyplácení umělců, čímž se možná posune o krok před jiné, větší společnosti nebo je přinejmenším dožene. Zveřejněn už byl i termín každoroční jednodenní konference SoundCloud Forum s podtitulem Break Through the Noise and Level Up Your Career (česky „Prolomit hluk a posunout svou kariéru“), která proběhne 11. března od 19:00 hodin.

Sní androidi o elektronických ovečkách? Tak zní podtitul slavného sci-fi Blade Runner (1982). Autor předlohy k filmu, Phillip K. Dick, v příběhu testuje, kolik lidskosti se vejde do technologií budoucnosti. V současné hudbě naráží na stejné téma čerstvý domácí projekt NIVVA. 

Další hudební session, na kterých se podílí slovinský showcase festival MENT, byla natočená pro vystoupení na virtuálním ročníku ESNS. Své intimní improvizace hrají Ana Kravanja & Samo Kutin na tradiční nástroje jako je balkánská bağlama nebo keltský šamanský buben bodhrán. MENT Ljubljana má letos proběhnout výjimečně začátkem léta ve dnech 9. – 11. června, zatím oznámil z line-upu pouze francouzské La Femme, kteří na festival přivezou nové album Paradigmes.

Brněnská trojice Tryo vydá 26. 2. svůj debut Sustainable Gardening na značce Kabinet Records. Už nyní ale vypouští první klip ke skladbě Grey, White & Red, na kterém spolupracovali i členové dalších domácích projektů. Video natáčeli s Míšou Rožnovskou z ostravských München Konflikt a Jonášem Svobodou (Čau Česko) a hlavní roli si v něm zahrála zpěvačka Luciana. Melancholický průřez rutinou všedních dní rozbíjí hravost a schopnost vidět neobyčejné věci na obyčejných místech.

Druhou část ohlédnutí za virtuálním ročníkem festivalu Eurosonic Nordeslaag uvádím ikonickou hláškou ze seriálu Bojack Horseman. Crossing-over ve smyslu potkávání (témat, žánrů, oborů, festivalů,...), ale i sdílení zaznívalo hned na několika úrovních.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.