Atmosféru letních dní chce navodit nová kapela na české kytarové scéně. Prazdniny je trio z Brna, které vzniklo jako pokojíčkový projekt během zdlouhavé karantény. A v žánru ne tolik smutných kytarovek se synťáky jde skutečně o čerstvý vítr. Ačkoliv se v jejich tvorbě odrazily pocity odloučení a izolace, stále je zřetelná radost z objevování neznámého a společného hraní.

Londýnská senzace Black Midi se 15. května vrátí do Česka. Opět na pozvání Heartnoize Promotion namísto klubu Underdogs' rozparádí čtveřice, která reprezentuje současnou vlnu New Weird Britain, tentokrát blízkou MeetFactory. Letos vydali druhou desku Cavalcade, na níž se oproti debutu pustili trochu jinými směry, eklektické mísení žánrů od math-rocku k jazzu či post-punku jim však zůstalo stejně jako komplikované zacházení s nástroji i kompozicí.

Trojice Himalayan Dalai Lama k sobě již napevno přibrala cellistku Terezii Vodička Kovalovou a letos vydali nové album Isolated Bonds. Vzhledem k okolnostem ho však stihli pokřtít pouze v Ostravě, brněnský a pražský křest se uskuteční až na jaře příštího roku. Prozatím je k vidění doprovodný klip k písni Nozimi, který vytvořil Martin Štěmbera ze záběrů a „scén“ různých chemických reakcí.

Českým alternativním festivalům se nemohlo stát nic lepšího než se začít uchylovat do lázeňského prostředí. Opuštěné staré budovy působí sice jako velká romantika, ale i v létě dokážou být pěkně promrzlé. Letos se mi podařilo zahájit sezonu Luhovaným Vincentem, který už má v městečku s léčebnými prameny svou historii. A koncept je to geniální – místo klasického festivalového vyčerpání po návratu jako by vám vlili novou krev do žil.

Dramaturg Viktor Pantůček vybírá nevšední místa tematicky či symbolicky spojená s hudbou, kterou posluchačům představuje Brno Contemporary Orchestra, soubor zaměřený na soudobé skladatele. Tentokrát se hudebníci potkají se svým publikem pod mamutem, tedy v brněnském Pavilonu Antropos, který je právě díky 3,5 metrovému modelu pravěkého zvířete proslulý. Stane se tak 22. listopadu a zazní spektakulární kompozice Amok/Koma a kontrastně tichý Písek času italského skladatele Fausta Romitelliho, postmoderně koncipovaná komorní kantáta Miloslava Ištvana Já, Jákob, Hodiny minulosti nedávno zesnulého litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse a skladba Music from Nothing Michala Rataje psaná pro BCO a marimbu Martina Opršála. Soubor ji premiéroval v tomto roce na festivalu Ostravské dny nové hudby.

Billow slaví rok od vydání své třetí desky III klipem k titulní skladbě Rollercoaster. „Natáčeli jsme během chladné květnové noci v Praze, od večerních 6 hodin až do východu slunce. Točit na analog byla samozřejmě výzva, protože jsme byli omezeni 20 minutami materiálu, nicméně právě tenhle způsob natáčení klipu po staru byl velmi vzrušující,” říká zpěvačka Lenka Zbořilová.

Devadesátková estetika a odkazy na hity z této éry obklopují nový klip slovenského producenta Fvlcrvma, který si do singlu Do It All Again přizval českou r'n'b zpěvačku Annet X. Skladba je o selhání jako nevyhnutelné součásti života, čímž se dotýká jednoho z témat lemujících vývoj moderní společnosti orientované na úspěch a výkon. 

Brno Contemporary Orchestra zahajuje jubilejní desátou sezonu speciálním dramaturgickým večerem nazvaným Hrášek v lusku. Na programu bude nejdříve zádušní mše Requiem od Pavla Křížkovského (1878), která pod taktovkou Leoše Janáčka zazněla na pohřbu Johanna Gregora Mendela v roce 1884. Provedení v instrumentaci pro orchestr, varhany a komorní sbor bude doplněné autentickými nahrávkami Ladislava Mirvalda, v nichž zachytil zvuky prostoru v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Brně, se kterou spojil Křížkovský svůj život.

Rozvířit hladiny slovenského popu se pokouší čerstvý debut Vladka Mikláše a Jakuba Šindlera, oba hrají ve skupině Alberta Romanuttiho a Mikláš navíc pomohl dát dohromady kapelu Katarzie. Jejich nový společný projekt Uniqat je směsicí elektronické, ambientní až relaxační hudby, v níž používají i méně obvyklé hudební nástroje jako je třeba naefektovaný cimbál nebo dulcimer. 

Série hudebně-diskusních večerů HLUK pokračuje 23. října opět v partnerském klubu Bajkazyl Brno. Druhá edice bude zaměřená na experimentální hudbu, zahájí ji Stanislav Abrahám s live setem zahrnujícím pro něj typické nástroje jako je gong, kameny a fujara. Druhou účinkující bude sound-artová umělkyně mʊdʌki. Hudební producentka a zvuková designérka Polina Khatsenka pochází z běloruského Minsku, nyní je však usazená v Ústí nad Labem. Hudební program doplní britský zvukový a multidisciplinární umělec Simon Whetham, jenž do Brna přijede z Rakouska. Jeho tvorba je založena na využití sonické aktivity jako hrubého materiálu pro kreativní práci. Používá zvuky okolního prostředí a ke zkoumání a objevování méně nápadných až obskurních zvukových fenoménů uplatňuje celou řadu metod a technik.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.