Transforma posedmé. FVCK KVLT, Hothouse či Lenka Dusilová v Křižíkově elektrárně

Bariel, Transforma 2021 Bariel, Transforma 2021 foto: Václav Mach

Táborský festival Transforma se po loňských červnových prázdninách vrácí do svého původního termínu na začátek léta. Víkend, který sdružuje živou hudbu, divadlo, slam poetry, přednášky, výstavy a sportovní akce kolem starého mlýna a nynějšího komunitního střediska Cesta se odehraje ve dnech 1.3. července s již skoro tradičním čtvrtečním entreé v Křižíkově elektrárně.

Na čtyřech stagích včetně open airové zahrádky s ambientními elektronickými live sety se vystřídají progresivní jména jako je trnavský rapper FVCK KVLT, temní Hothouse, melancholický synťákový rap Berlin Manson nebo industriální hlukař C4AT. Kytarovky a punk, letos převážně v ženských sestavách, zastoupí Tamara, Bibione či Vees. Po roce se vrací také elektronický mág Bariel (Méta Mondé), letos však jako duo s Tomášem Martínkem (TMA) a premiérou jejich nového kvadrofonického setu. Meditativní polohy se specifickými hudebními nástroji jako je gong či kameny zastupuje pak tvorba Stanislava Abraháma.

Letošní ročník přináší speciální dramaturgickou linii zahrnující marocké umělce a hudebníky. Je mezi nimi tvůrce polyrytmické elektroniky Guedra Guedra, kytarista a zpěvák Saad Elbaraka či DJka Ojoo Gyal.

Transforma 2021galerie •  reportáž

Z předchozího ročníku odložený koncert připravuje Lenka Dusilová, která je stále na turné se svým posledním albem Řeka. Loni ji z důvodu nemoci na poslední chvíli nahradila Katarzia. Stejně jako minulé léto půjde o zahajovací předvečer Transformy, který proběhne ve čtvrtek 30. června v Křižíkově elektrárně za vizuálního doprovodu výtvarníků Lukáše Kalivody a Jana Slaniny. Lenku uvede live set mladé elektronické producentky Tokyo Drift, jejíž tvorba bývá řazena pod aktuální subžánr zvaný hyperpop. Koncerty proběhnou u příležitosti vernisáže architektonické výstavy MISTO_TVAR_PROGRAM a uvedení nové publikace Benjamina Fragnera o konverzích industriálních památek v České republice.

Never Sol, Transforma 2021, foto Václav Mach Never Sol, Transforma 2021foto: Václav Mach
Tři festivalové noci bude do ranních hodin doprovázet celá řada spřízněných DJ's s pevným jádrem „rezidentů“ Transformy jako jsou třeba Desteffan, Equi, Vision of 1994 nebo Pica Pica, kteří jsou součástí akce každoročně a bez nichž by to, slovy organizátorů, nebylo ono.

Vedle hudby se nabízí třeba slam poetry, satirické loutkové představení Televize Estráda či autorské čtení z nové knihy básníka Jana Těsnohlídka ml., ale také rozsáhlejší sportovní program. Kromě tradičního cyklozávodu Alleycat po vybraných táborských lokalitách a historickém centru města to bude také série pátečních diskuzních bloků o skejtování v Maroku, u nás i ve světě, skate jam a druhý ročník skejtových závodů Vozová hrotba. „Skateboarding měl na Transformě vždy své místo a letos tomu nebude jinak. Tentokrát se ovšem oproti předchozím ročníkům stane skateboardová sekce jednou ze stěžejních částí programu,“ říká za organizátory Kuba Novotný.

Během již sedmého ročníku festivalu opět ožije také trafostanice na břehu vodní nádrže Jordán, kde se uskuteční výstava fotografa Yassine Sellame s videoprojekcí audiovizuálního umělce Youness Hossaini. Oba skrze svůj původ dotvářejí tematickou dramaturgii zaměřenou na Maroko.

 Transforma 2021, foto Václav Mach Transforma 2021foto: Václav Mach
„Transforma vznikla také díky myšlence transformace starých opuštěných objektů do něčeho nového, zajímavého a hlavně propojeného s kulturou, protože ta měla v Táboře vždy skvělé podhoubí. Proto letos spojujeme své síly s měšickým Špejcharem, bezmála třísetletou barokní sýpkou, která po desítkách let bez využívání opět vstává z popela, otevírá své dveře veřejnosti a hledá svůj nový smysl, díky kterému bude moci znovu sloužit místní komunitě,“ uvádějí pořadatelé další architektonicky orientovanou, doprovodnou součást festivalu.

Tři patra zmíněné sýpky zaplní současné umění mladých českých malířů, sochařů a ilustrátorů pod kurátorským výběrem pražské Hidden Gallery ve spolupráci s uměleckým inkubátorem Krenovka. „Špejchar se stane záchytným bodem architektonických procházek pod vedením táborské Dílny architektury a nabídne samostatný program v podobě koncertů i programu pro děti.“

Transforma, Tábor – Cesta a různá místa, 30. 6.3. 7. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.