Brněnský Bajkazyl končí, cyklodílna se stěhuje

Brněnský Bajkazyl končí, cyklodílna se stěhuje

Nezávislá DIY scéna se v posledních letech v Brně docela intenzivně soustředila kolem malého klubu a cyklodílny v jednom, nedaleko hlavního nádraží na ulici Dornych. Bajkazyl se už delší dobu potýkal s různými interními problémy, které nyní vyústily v jeho uzavření.

Produkčně-dramaturgický tým oznámil na klubovém Facebooku: „Máme pro vás nemilou zprávu – Bajkazyl k 1.6. končí, přičemž otevřeno bude do 25. května. Okolnosti fungování klubu byly již delší dobu velmi nepříjemné a dlouhodobě to vedlo k tomuto cíli. Hřebíkem do rakve pak bylo vypovězení smlouvy ze strany SŽ.“

Část komunity kolem Bajkazylu s cyklodílnou se přesouvá do brněnské čtvrti Husovice naproti jinému nezávislému centru Sibiř. Dramaturgie klubu pak uvažuje o přesunutí koncertních a kulturních aktivit na jiné místo, ale budoucnost je zatím nekonkrétní a spíše ve hvězdách.

Ve středu 25. 5. se koná poslední večírek, na němž vystoupí účinkující spojení s Bajkazylem nejvíce. Za léta fungování se tu vystřídalo mnoho skupin různého žánrového ražení, klub byl častou zastávkou na turné zahraničních kapel a umělců z nezávislé sféry. Odehrálo se tu také mnoho benefičních akcí v režii Mad Duck Booking a různých neziskových organizací. V roce 2021 a letos v březnu jsme i my v Bajkazylu Brno pořádali naše hudebně-diskuzní večery HLUK.

Line-up závěrečné rozlučky tvoří Nichi Mlebom, jejichž členové Vendula a Julian jako Bed People Booking patřili také mezi pořadatele koncertů v Bajkáči, empatický i syrový písničkář Zapomělsem (naživo hrající s Milošem Dolinským – Černý tesák), undergroundoví emaři Snackthief, elektronicko-rapové duo mezi patry klid a post-punkový folkař Vladimir B.

„Přijďte na pivo a naposledy se nadechnout plísně pod nádražím. Díky za to, že jste tady s námi byli a podporovali nás, ať už před a za barem, na stejdži, jako návštěvníci koncertů a benefic, v produkci a v provozu, či po cestě na vlak,“ dodává kolektiv Bajkazylu Brno.

Rozlučka s Bajkazylem Brno, 25. 5. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.