Letní měsíce očekáváme s nadějí, že se zadaří alespoň s menšími festivaly podobně jako v uplynulém roce. A příprava některých projektů je již v plném proudu. V Prachaticích se připravuje druhý ročník akce Vivat Vila!, kterou založili k podpoře funkcionalistické architektonické památky Libor Staněk a Barbora Koritenská. Tentokrát se program uskuteční v dřívějším termínu, těšit se můžeme o víkendu 23.–24. července 2021.
Jana Senfta považuji za jednoho z nejtalentovanějších současných hudebníků s akustickou kytarou. Jeho písně s poetikou posázavských příběhů, mnohdy skrytých, jindy se zcela jasnými obrysy navazují na tu nejvýraznější linii českých písničkářů. Přesto má v sobě Člověk krve autenticitu současného básníka, který zpívá řečí hudby. S intimitou sobě vlastní jako by symbolicky tohle video natočené na Velkém Strahovském stadionu uzavíralo prazvláštní rok.
Palác Akropolis připravil předvánoční online koncert v rámci série Femme Fatale. Skrze platformu Donio.cz pomocí akce chtějí organizátoři upozornit na ženské bezdomovectví a zároveň vybrat dobrovolné příspěvky pro komunitní centrum Jako Doma, které nabízí podporu a zázemí přibližně 150 ženám bez domova.
Čas koncertní hibernace nese své plody. Jedním z nových počinů tohoto podzimu je nové album Recalibrate audiovizuálního dua Lowmoe. Když jsme se před necelým rokem ponořili do jejich „chrámového“ eklekticismu, pohybovali se volným přeletem mezi ambientními momenty k rytmicky a zvukově rozmanitým kolážím charakterizovaným spíše fascinací nad možnostmi syntezátorů než ucelenou kompoziční představou. Barevnost zvuků – to byla vždycky první myšlenka, kterou mám s tvorbou Lowmoe spojenou. Downtempový zen, nápaditost motivů v jednotlivých skladbách a synchronicita s vizuály, jež rozvíjejí další rozměr na živé stage.
Letošní ročník olomoucké přehlídky animovaného filmu a současného umění PAF se uskuteční od 3. do 6. prosince. Jako většina filmových i hudebních festivalů bude její program z velké části online či v živém streamu. Vybrané filmy, diskuze, premiéry audiovizuálních projektů, performance i dětský program budeme moci sledovat v časovém harmonogramu na webu a Facebooku, ale také skrze platformy Zoom a Twitch. Vůbec poprvé bude online kompletně zpřístupněna soutěž Jiné vize CZ, kterou letos kurátorsky zaštítí Lumír Nykl a Tina Poliačková. Tento rok probíhá festival také ve dvou zahraničních mutacích – PAF London (již proběhla 29. listopadu) a PAF New York, která nás čeká 13. prosince.
Akita In U je DIY projekt z Brna. Jakub Zháňal (ex-Acute Dose) stojí za hudbou, zpěvačka Veronika Janošková zase za vizuální stránkou a nově se k dvojici přidal také kytarista Jan Smutný. Z Veroničiny tvůrčí dílny pocházejí i kapelní videa. To nejnovější k písni Palladium láká na debutový materiál, který bude mít podobu EP, možná i celého alba, zatím vše ale vzniká v pomalém procesu. Klip je složený ze záběrů ilustrujících cestu do New Yorku.
Ofenzivní sonická paleta free jazzových saxofonů a roztodivných hluků industriálního charakteru. V chaosu i souladu s thereminem a poplachovou sirénou. Mírný progres v mezích totálního masakru. Co se to chystá?
Hudební ceny Vinyla přicházejí s novým oceněním pro mladé hudební publicisty do 27 let. Cena Jany „Apačky“ Grygarové bude udílena v kategorii Nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistický počin za uplynulý rok. Rozdíl oproti jiným kategoriím je v tom, že autoři se musí se svým prezentačním materiálem přihlásit sami. Publicistické práce mohou mít podobu textů, podcastů nebo jiných audiovizuálních forem.
Mezinárodní hudební festival současné akustické i elektronické hudby a multimediálních projektů, který se tradičně koná během podzimu na půdě Hudební fakulty JAMU, nakonec bude online. Od 18. listopadu do 15. prosince se uskuteční už 23. ročník Setkávání nové hudby Plus ve streamech prostřednictvím festivalového youtube kanálu.
Pražská MeetFactory postupně zveřejňuje videozáznamy z přednášek a workshopů, které proběhly v rámci dvoudenního setkání hudebních tvůrců Synapse Knowledge. Své zkušenosti s procesem tvoření a fungováním na hudební scéně s účastníky sdíleli čeští i zahraniční profesionálové. Mezi hosty byli letos experimentální a soundartová umělkyně Holly Herndon nebo hudebník a vědec Matt Dryhurst. Jejich výstupy ale nakonec kvůli zhoršující se pandemické situaci proběhly online. Vybrané nahrávky budou zpřístupňovány průběžně, nyní už je možné si poslechnout masterclassy s Ventolinem a bookingovým agentem Brandonem Rosenbluthem.