Dnes zveme k poslechu zcela tradičnímu, ale pro nás možná už trochu vzdálenému. Duchovní zpěvy pravoslavných Velikonoc v podání mužského pěveckého sboru Láska opravdivá uvádíme slovy samotného sbormistra Jana Špačka: „Rozhlasové i jiné zprávy nás stále přesvědčují, že jsou občanům ČR Velikonoce ukradené a mají je jen za prodloužený víkend. Vymaňte se z tohoto trendu snadno a rychle a pusťte si hudbu, která to jednoduše zařídí za Vás.“

Na Velikonoční neděli saháme do pokladnice českého písničkářství a vracíme se k jednomu z těch nejvýznačnějších, Karlu Krylovi. V roce 1974 vydal u německého labelu Caston krátké EP o čtyřech skladbách. Biblickou tematikou se inspiroval často a Carmina resurrectionis jsou vlastně „Písně Zmrtvýchvstání“. Na desce se nachází i Zapření Petrovo, jejíž text odkazuje k události, kdy první z dvanácti Kristových apoštolů třikrát ze strachu prohlásil, že svého zatčeného přítele nezná.

Křesťanský význam Velikonoc se dle průzkumů většiny Čechů příliš nedotýká. Přesto během těchto svátků vzniká prostor k zamyšlení a v tom si třeba vzpomenete na písně, ze kterých proletí hlavou jediná řádka. „Jesus ain’t my favourite saint, but now I just can’t leave him.“ Wave of Love je jednou z méně známých skladeb Johnnyho Borrella a nikdy se neobjevila na jeho sólové desce, ani na albu Razorlight. Akustický koncert pro Anno Africa vrhá na jeho tvorbu zcela jiné světlo.

Zelený čtvrtek je dnem, kdy už nám téměř začínají svátky. Vlastně každoročně držím tradici a sníst něco zeleného se mi obvykle podaří. A tak dnes, v tento pro mě zcela sváteční den, si pouštím live session jen tak pro radost. Islandské trio Fufanu s loňskou deskou Sports může být i vaší radostí. Tři kluci: Kaktus, Erling a Gulli. Kytara, bicí, zpěv. Z jejich koncertu pro KEXP vybírám píseň Now. Trochu špinavé garáže, ve které je celý svět.

Linda Sjöquist je původem z Venezuely, ale několik let už žije ve švédském Malmö. Na její novinkové desce Hogar Monocromático se tak mísí jiskřivý severský chlad se španělskými texty zpívanými jejím magickým hlasem, občas mezi nimi probleskuje angličtina. Album jí asi před měsícem vydal malý švédský label Nytt Arkiv a my z něj dnes vybíráme kouzelnou Eternoretorno. Video vzniklo pod rukama grafického designéra Rasmuse Svenssona.  

Jako by sytě zbarvené malby krajin s impresionistickými odstíny získaly zvukovou podobu. A budou slyšet i na koncertě, kam se chodí usínat. Od večera do rána zaplní divadlo Ponec umělci předvídající formy budoucí, abstraktní vize i jiné vesmíry. Genot Centre jsou aktivní celoročně, ale 26. května se uskuteční už počtrnácté akce Silent Night, jeden z jejich nejvýraznějších počinů v žánru dobrodružné hudby. Prvním z potvrzených účinkujících je britská hudebnice Teresa Winter.

Norský producent a experimentální zvukový umělec Geir Jensen, který je známý skrze svůj projekt Biosphere, se pohybuje na poli ambientní hudby, atmosférického techna, ale není pro něj neobvyklé zahrnout do hudby také terénní nahrávky. Jeho nové album The Hilvarenbeek Recordings je založené na fieldech sesbíraných na holandské farmě. Jensen s terénními zvuky pracuje jako skladatel, rozhodně tak můžeme doporučit jeho nový počin jako meditativní poslechovku na neděli.

Avantýry s hudbou se zase probouzejí. Dnes vás zveme do brněnské Herny na temný projekt Nordra americké hudebnice Moniky Khot (Zen Mother). Její zprocesovaná kytara, trumpeta, analogové industriální beaty a ambientní drony představují dystopický svět, který promluví i k tomu, kdo před doom metalem schovává uši do kapuce. Spolu s italskými Julinko ji pak můžete vidět ještě zítra v pražském Punctu uprostřed třídenního veselí Žižkovské noci.

Americká písničkářka Laura Veirs už natočila řádnou sbírku desek a 13.dubna jí vychází novinka The Lookout. Singl Watch Fire je příjemný sám o sobě – vybrnkávání akustické kytary, housle a klavír tvoří harmonickou symbiózu. Do toho všeho Lauře ve zpěvu přizvukuje Sufjan Stevens. Mrazu už bylo dost, na první jarní den jsme lepší píseň zvolit nemohli. Už se těším, až huňatý kabát vyměním za lehké šaty…

Mark Pritchard vydává po necelých dvou letech nové studiové album The Four Worlds. Spolupracuje na něm s vizuálním umělcem Jonathanem Zawadou stejně jako na předchozí desce Under The Sun, které dominoval singl Beautiful People s hostujícím Thomem Yorkem. Teď tu máme další působivý snímek ke skladbě Come Let Us, v níž slyšíme radioartového umělce Gregoryho Whiteheada. Celé album bude venku už v pátek na labelu Warp a objeví se na něm také psychedelická hudebnice Space Lady.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.