Projít labyrintem art deco prostoru klubu Roxy, ocitnout se v malém sále někde hluboko dole. Z jedné strany bar, z druhé pódium, kde se zrovna odehrává show elektronického projektu Isama Zing. Slovenský hudebník Jonatán Pastirčák míchá beaty a melodické celky, kterými čas od času probleskne nahrané vrznutí skříně nebo dekonstruovaný šum. Autentický zážitek, početný dav nadšeně tleská a prostor se halí do kouřového závoje. Ve vzduchu jde cítit zvláštní, nasládlá vůně, na chvíli se hudebního vedení ujímá DJ než, zahalený kápí a se slunečními brýlemi, nastoupí sám Gaika.

Od světa odděleni železničními kolejemi, vstříct jemnému zážitku. Před industriální MeetFactory postávají hloučky lidí, letním večerem se nese cinkání skleniček a šum hovoru. Zevnitř se linou snivé tóny písničkáře Lukáše Landy a koncentrují v sále čím dál tím větší dav. Předpovídají příchod romantickému minimalismu kanadského zpěváka Rhye.

Na sobě dlouhý kabát, zahalený obličej. Kráčím noční Prahou podél tramvajových kolejí, na chvilku mě ukryje tma, když procházím pod mostem, pak zabočím doleva a ocitám se na malém dvorečku. Mířím ke dveřím, u kterých stojí vysoká postava s černou, protáhlou maskou. Z kapsy vytáhnu pozvánku a vložím ji té osobě do ruky. Řeknu heslo a když jsem dotázaná, jestli znám pravidla večera, kývnu. Dnes se stávám někým jiným. Volím si novou identitu, určuji si svá pravidla hry. Maska, kterou mám na sobě, mě skrývá před okolním světem a je jen na mě, kolik sama ze sebe ukážu. Cokoli se dnes stane, tu zůstane.

Jan Boroš z Fiordmoss bere do rukou deníček a ve svém rodném jazyce do něj píše příběhy o lidech, které zná nebo potkává. Cestuje z místa na místo a v cizích bytech texty hudebňuje  a pomocí svého počítače nahrává. Píše se rok 2012 když, zrovna v Berlíně, dává život svému sólovému projektu Čáry života.

 „How ya feelin Prague? Are you good?” Na stagi se objeví DJ s černými dredy a zlatým řetězem. „I need to feel some energy,” pokračuje a nutí dav v malém sále NoDu opakovat své poslední slovo, zatímco pouští tracky od Princess Nokia a Kendricka Lamara. Pak plynule přejde do vlastního beatu a na pódium přibíhají Oshun, dvě černošky se světle modrými čočkami a zlatými kruhy v uších.

Po dubnovém AFU se malebná Olomouc znovu probouzí, tentokrát díky festivalu Michalský výpad. Dvoudenní festival ožije na Michalském schodišti poblíž vily Primavesi a přivítá převážně interprety pohybující se na současné alternativní scéně.

Pražský NoD přichází s novým projektem: Wonder Women Save You. WOWs dává prostor nadějným ženám na současné hudební scéně nehledě na žánr a jako první představuje afrofuturistický projekt OSHUN.

Za oknem vlaku se míhají zelené šmouhy stromů, žlutá pole a čas od času svět získává svou obvyklou rychlost na nějakém malém vesnickém nádraží. Pak už se zastavuje naposledy – cílová stanice Olomouc. Jaro prostupuje celým městem a jako každý rok se ohlašuje populárně-vědecký filmový festival AFO. Letošním tématem je ochrana Země a život v oceánech.

Tommy Cash za ty čtyři roky, kdy vydal svoje debutové album, urazil pořádný kus cesty. Nejde ani tak o vývoj jeho hudební tvorby nebo stylu, jako spíš o růst fanouškovské základny. Podobně jako Young Lean totiž přišel s něčím novým a zafungovalo to. Rap, který se odkazuje k slavic kultuře, nikoli americké, spolu s bizardními videi zaujal.

„I was in my last moments [of a relationship], telling my girl how much I love her, and thank you for this journey we rode,” napsal Rejjie Snow v emailu časopisu The Fader. Dear Annie, jeho poslední album, zachycuje pomalé umírání, poslední momenty předtím, než se rozplynou v nejistém zítřku. Romantický raper v rámci nového alba vyráží na tour a jednou z jeho zastávek se stává i pražský Futurum Music Bar.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.