Šest písničkářek zpívá pro ženy bez domova

Palác Akropolis připravil předvánoční online koncert v rámci série Femme Fatale. Skrze platformu Donio.cz pomocí akce chtějí organizátoři upozornit na ženské bezdomovectví a zároveň vybrat dobrovolné příspěvky pro komunitní centrum Jako Doma, které nabízí podporu a zázemí přibližně 150 ženám bez domova.

Bezpečí a klid. Post-hudba avizuje klipem další album

Životní jistoty se bortí, lidé jsou neklidní a budoucnost rozostřená, uvádí pražská dvojice post-hudba, neboli Dominik Zezula (Děti mezi reprákama, Ministerstvo popu) a Tomáš Havlen (Spomenik, Zvíře jménem Podzim), která zkraje roku 2021 vyšle nové album, následovníka úspěšného debutu Není se na co těšit (2019). „Všechno se děje tak nějak za pochodu. Tu desku vnímáme jako skicák, který vzniká právě teď. Zní přesně tak, jak má” uvádí Dominik Zezula.

Konektiv potřetí. Natálie Pleváková, Mikuláš Hamerla či Dora Rodriguez spolupracují se zahraničními tvůrci

Konektiv sezval ke spolupráci české hudebníky a zástupce menšin či pocházející odjinud. Tři speciálně pro tuto příležitost vzniklá vystoupení zazní během Konektiv Night Vol. III. Post-digitální narativ a spaghetti western představí Natálie Pleváková a Andrea Rottin (Oswaldovi). Výstřední rap Mikuláše Hamerly (Sekvoye, Laokoon) zabalí lo-fi estetika Nichi Mleboma. Samplování Dory Rodriguez a Faolan McGowan (Evil Medvěd) bude živě přetvářeno, v bouřlivých změnách znovuzrozeno. Třetí experimentální hudební večer proběhne 28. prosince 2020 v online prostředí.

Eurosonic 2021 se odehraje online. ČR budou reprezentovat Bratři či Tea Sofia

Největší evropský showcaseový festival ESNS (Eurosonic Noorderslag) zveřejňuje první jména letošního ročníku, který proběhne od 13. do 16. ledna 2021. Celý program bude streamován zdarma prostřednictvím webových stránek ESNS - esns.nl. Je to skvělá příležitost sledovat nové tváře na scéně i debaty s nejvýznamnější profesionály v hudebním průmyslu. V první vlně jmen se v seznamu objevili také dva zástupci z České republiky, Bratři a Tea Sofia. Další vystupující budou oznámeni v příštích týdnech.

Toyota Vangelis s Never Sol vydává EP o přepracovanosti v uspěchané době

Uspěchaná doba, vyčerpání z přepracování a jako důsledek neschopnost reflektovat důležitá společenská a environmentální témata. Hudebník a vynálezce analogových a modulárních syntezátorů Toyota Vangelis (Václav Peloušek, jinak stojící za Bast Instruments) vydává ve spolupráci s Never Sol singl a mini EP Moc. V ústředním singlu Sára Vondrášková alias Never Sol zpívá nezvykle česky.

Desátá Vinyla ohlásila nominace. Mezi počiny roku je Jednota Kalvárie, Sing Sing Revolution či Divnosti

Vinyla ohlásila nominace. Na desku roku je nominovaná Amelie Siba s Dye My Hair, která má zároveň nominaci jako objev roku, Black Tar Jesus s Year Insane, Květy s albem Květy Květy a Tábor s Liebe. Na objev roku jsou dále nominovány projekty 58G, Člověk krve a Tábor. Počiny roku jsou dle porotců Vinyly aktivity labelu Divnosti, koncert Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol. 1. Slavnostní vyhlášení cen včetně udělení nového ocenění pro mladé publicisty má proběhnout 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru.

Genot Centre zakončuje rok tradiční besídkou PurrPurra2.020

Hudební kolektiv Genot Centre se rozhodl uspořádat i v této neutěšené době každoroční vánoční besídku, která se letos koná už popáté.  Tradiční Purrpurra se ve spolupráci s Divadlem Archa uskuteční 11. prosince a naváže tak na druhou edici GenotPresents v rámci Léta s Archou. Organizátoři se pokusí nabídnout v online prostředí hřejivou adventní atmosféru provoněnou svařákem a pečlivým výběrem dramaturgicky pokrývajícím domácí elektronickou produkci s přesahy na Island i do Afriky. Režijní dohled zajišťuje Šimon Levitner (BCAA System).

Začíná PAF 2020: Jesse Kanda, audiovizuální umění, online performance a živá Olomouc

Letošní ročník olomoucké přehlídky animovaného filmu a současného umění PAF se uskuteční od 3. do 6. prosince. Jako většina filmových i hudebních festivalů bude její program z velké části online či v živém streamu. Vybrané filmy, diskuze, premiéry audiovizuálních projektů, performance i dětský program budeme moci sledovat v časovém harmonogramu na webu a Facebooku, ale také skrze platformy Zoom a Twitch. Vůbec poprvé bude online kompletně zpřístupněna soutěž Jiné vize CZ, kterou letos kurátorsky zaštítí Lumír Nykl a Tina Poliačková. Tento rok probíhá festival také ve dvou zahraničních mutacích – PAF London (již proběhla 29. listopadu) a PAF New York, která nás čeká 13. prosince.

Free jazz a noise znovu rozezní brněnský Bajkazyl

Ofenzivní sonická paleta free jazzových saxofonů a roztodivných hluků industriálního charakteru. V chaosu i souladu s thereminem a poplachovou sirénou. Mírný progres v mezích totálního masakru. Co se to chystá?

Vinyla nově ocení mladou hudební publicistiku

Hudební ceny Vinyla přicházejí s novým oceněním pro mladé hudební publicisty do 27 let. Cena Jany „Apačky“ Grygarové bude udílena v kategorii Nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistický počin za uplynulý rok. Rozdíl oproti jiným kategoriím je v tom, že autoři se musí se svým prezentačním materiálem přihlásit sami. Publicistické práce mohou mít podobu textů, podcastů nebo jiných audiovizuálních forem.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.