Hyperpopová malinovka. Toyota Vangelis má nové EP

Toyota Vangelis a Tokyo Drift Toyota Vangelis a Tokyo Drift foto: Romana Kovacs

Elektronický písničkář a producent Toyota Vangelis alias Václav Peloušek vydal začátkem července soundtrack k letošním prázdninám. Nové EP Léto s Toyotou přináší čtveřici chytlavých skladeb vzniklých ve spolupráci s domácím all star týmem, žánrově spojeným pod značkou hyperpop. První singl Smyk, na němž se podílela také Tokyo Drift, už nějakou dobu brázdí českým digitálním i rádiovým éterem.

Zapni si pás!... Toyota fast life, Toyota die young, Toyota ride! – zní v melancholické letní písni ovlivněné undergroundovým klubovým zvukem stejně jako popovými trendy. Pavla Bastlová (aka Tokyo Drift) v něm vypráví svůj příběh vlastního osamění, který představuje skrze svět pouličního závodění a zvuky motorů. Návyková rychlost aut zde slouží jako metafora uspěchané spotřební společnosti a nemožnosti zpomalit, najít klid. Trap rappera Zebra Katz, andělský hlas hudebnice Eartheater, japonský emo-rap a především legendární skladba Bad Girls od M.I.A., na kterou oba hudebníci v tracku několikrát naráží, sloužily jako vokální inspirace euforického popového bangeru.

Mezi dalšími hosty na EP patří i lublaňská umělkyně Sahareyou (Sarah Al Saleh). Také její rozchodová skladba Stones In My Body startuje z rozpáleného parkoviště a zvuk motorů zde slouží jako katalyzátor k znovuzískání sebevědomí po těžkém osobním období. Nechybí excentricita, arabský rap a sloky v chorvatštině i angličtině.

Není to poprvé, co Toyota Vangelis sahá po repertoáru českého mainstreamu, tentokrát jde o cover písně Měls mě vůbec rád z roku 2006 od tehdy třináctileté Ewy Farné. Společně s producentem Litterbinem proměnili teen hit první dekády nového milénia v klubový track nasycený odkazy na ranou tvorbu labelu PC music. „Ve skladbě se zhmotňuje letní párty s malinovkou u koupaliště a nostalgický návrat do futuristických nultých let,“ dodává Peloušek.

Kolekci uzavírá Ranní rosa, k jejímuž soundu přispěl Matěj Dvořák vystupující pod jménem Bols/sLoB. Skladbu definuje táboráková nálada a zvuk typický pro label Draing Gang s metalickými prvky á la Sophie.

Přebal EP vytvořila mladá multimediální umělkyně, designérka a ilustrátorka Farah Sara Kurnik aka VJ Liara T'Soni z lublaňského kolektivu Nimaš Izbire, který vydává hudbu a organizuje audiovizuální klubové akce.

Pro Toyotu Vangelis je typický zranitelný hlasový projev v kombinaci se syntetickým sound-designem a digitálními audio-procesy ovládanými vlastním mikrofonním kontrolerem. Mezi jeho nejčastější témata patří osamocení ve světě velkých dat a problematika digitální identity. Po úspěšných spolupracích s Never Sol, Arletou nebo Miss Petty a čerstvém EP v současnosti připravuje dlouho očekávaný debut.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.