A Day of Sound přiveze BJ Nilsena, Juliu Reidy a další zvukové experimentátory

Julia Reidy Julia Reidy foto Cristina Marx

Už potřetí se v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) uskuteční jednodenní festival A Day of Sound kurátorovaný hudebním publicistou Pavlem Klusákem. Prostor se věnuje současnému umění, stejně tak znějící program akce je orientován na experimentální a nezávislou hudbu. Vše se odehraje ve specifickém prostředí interiérových scén a ústředního zahradního pódia v areálu barokní jezuitské koleje.

Mezi headlinery patří letos švédský elektroakustický producent BJ Nilsen – rezident britského labelu Touch a vídeňského Editions Mego, přijede z Amsterdamu, kde se věnuje experimentálnímu ambientu vytvářenému ze zvuků přírody a klimatických jevů. V poslední době se zabýval zvukovým sběratelstvím a dokumentací v arktických oblastech Norska a Ruska. Neméně září i jméno italské hudebnice a sound designérky Marty de Pascalis, která konstruuje zvukové krajiny za použití analogové elektroniky a systému smyček magnetického pásu.

„Byla jednou z rezidenčních umělkyň evropského programu SHAPE, její alba Her Core a Sonus Ruinae měla vřelý ohlas a jsou podložená silnými myšlenkovými rámci. Je zakladatelkou berlínského undergroundového festivalu Marina di Neukölln,” doplňují pořadatelé.

Dramaturg Pavel Klusák láká na další výraznou účinkující: „S nesmírnou radostí oznamujeme, že na festivalu vystoupí také Julia Reidy z Austrálie, která do současných volných forem elektronického experimentu jedinečným způsobem vnáší dvanáctistrunnou kytaru. Její živelnou, překvapivou a nadstylovou hru zachycuje LP Vanish vydané na labelu Editions Mego.“
V pozadí nezůstávají ani zástupci domácí elektronické a experimentální scény – Tomáš Šenkyřík představí své aktuální album Voda, na němž zachycuje speciálními senzory zvuky z vodních hlubin, kontaminovanou vodu na Mostecku i zvláštně snímané rytmické textury sněžení. Návštěvníky čeká rovněž live set osobnosti českého zvukového umění a pythagorejské elektroniky Milana Guštara či živá performance s ikonickou skladbou Alvina Luciera I Am Sitting In A Room v podání slovenského hudebníka Fera Királyho.

Nové album Jupiter Carousel přestaví skupina Pátí na světě, rozšířená o vokalistku Lucii Páchovou. A do klášterního prostředí se vrátí se svými barokními violami da gamba i dvojice Irena a Vojtěch Havlovi s letošní deskou Melodies in the Sand, kterou vydali v Nizozemí a sklidili s ní mezinárodní úspěch.

Stejně jako v minulosti, také na letošní ročník festivalu A Day of Sound je vstup volný.

A Day of Sound, Kutná Hora – GASK, 17. 9. 21

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.