A Day of Sound přiveze do galerie experimentální umělce z Německa a Norska

A Day of Sound přiveze do galerie experimentální umělce z Německa a Norska foto: Limpe Fuchs

Už popáté proběhne v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) hudební večer A Day of Sound, tentokrát v sobotu 26. srpna. Program bude opět situován jak do vnitřních prostor bývalé jezuitské koleje, tak do přilehlého prostranství zahrad s vodním pódiem. Koncept akce směřuje k propojení myšlenek současných galerijních umělců s těmi, kteří se vyjadřují zvukem. Letošní ročník představí experimentální umělce z Norska a Německa, jež do dramaturgie vybral hudební kritik a spisovatel Pavel Klusák.

V působivém prostředí nočních zahrad vystoupí norské duo Jan Bang & Arve Henriksen. Producent Jan Bang patří k elektronickým umělcům, kteří živě vytváří a proměňují zvuk přímo na scéně. Princip „live remixu“ je také jedním z leitmotivů proslulého festivalu Punkt, který Bang spoluzaložil v rodném městě Kristiansand.

„Jan Bang se pohybuje ve svébytném stylovém území vymezeném post-jazzem, ambientem, klubovou hudbou a experimenty. Arve Henriksena dnes už není nutné představovat. Trumpetista a autor, schopný vybudovat působivé obrazotvorné zvukové krajiny, vystupoval v Česku v sólových projektech i se skupinou Supersilent,“ představují norskou dvojici pořadatelé.

Multiinstrumentalistka Limpe Fuchs je osobností, která se zapisuje do dějin radikálního hudebního hledání už přes padesát let. Vybudovala celou řadu nástrojů vlastní konstrukce a specifického ladění, často připomínajících umělecké objekty. Jsou mezi nimi kyvadla, litofony (kamenné řady) i zvony. Na jejím vystoupení se tak posluchači potkají s živou součástí historie středoevropské hudby hlubinného naslouchání, spolu s tvůrkyní, která svou zkušenou improvizaci odvíjí od soustředěného napojení se na přítomnou situaci.

Slovenskou experimentální hudbu zastoupí skladatelka a improvizátorka Barbora Tomášková. „Její performativní pohyb mezi violoncellem a řadou originálních ozvučených objektů je suverénní, soustředěnost ústí do originálního zvukového světa a experimentální performance tu vyznívá jako ta nejpřirozenější věc na světě,“ doplňují z GASKu.

„Je lhostejné, zda budeme mluvit o hudbě, sound artu, experimentu s vlastními životy nebo o zábavě pro publikum se silnou imaginací a chutí konfrontovat se s něčím, co dosud neslyšelo,“ komentuje svůj dramatugický pohled Pavel Klusák.

Hudebnímu programu předchází od 16:00 komentovaná prohlídka k výstavě Jiřího Surůvky Strůjci války. Více informací k akci najdete na webu GASKu.

A Day of Sound, Kutná Hora – GASK, 26. 8. 23vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.