Algiers i cimbálka majstra Martina Hrbáče. Beseda u Bigbítu 2019 je kompletní

Algiers i cimbálka majstra Martina Hrbáče. Beseda u Bigbítu 2019 je kompletní Beseda u Bigbítu 2018

Americká postpunková hvězda, britský synthpop, živelné australské country, belgický metal i horňácká cimbálka, to už je na Besedě u Bigbítu standard. Sedmadvacátý ročník festivalu Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou proběhne 2. a 3. srpna. Program dominují Algiers či International Teachers of Pop.

Z nově ohlášených kapel do Tasova přijede řada aktuálních objevů české a slovenské hudby. Mezi čerstvá jména na elektropopové scéně patří zpěvačka Aneta Martínková alias Margo, kapela se sportovním názvem Fotbal má zvukově blízko zase ke kraut-popu, psychedelii i mathcoru. Nekompromisní post-hardcore produkují Drom, leitmotivem intimního debutového alba projektu Leto s Monikou, s nímž Monika Midriaková zabodovala i v prestižních slovenských Radio_Head Awards, je naopak „objevování klidu”. Podobným směrem jde i projekt Makak Akustikus violoncellistky Kateřiny Koutné. Speciální položkou programu je koncert legendárního primáše a houslisty Martina Hrbáče. Z českých zástupců stojí za zmínku také vítězové soutěže 1Band2Play Chief Bromden, Möbius, Tygroo, Darkness Positive, Panenské plameny či Stinka.

„Hlavním lákadlem festivalu zůstávají američtí Algiers, kteří jsou jednou z nejvýbušnějších odpovědí na dnešní dobu a provází je pověst jedné z nejlepších koncertních kapel vůbec,” uvádí pořadatelé k vystoupení, které onehdy zažila Praha a my jejich intenzitu přetavili v galerii. „Pochybnosti, jestli koncert Algiers v malé vesničce na Moravě a na festivalu s tak divným názvem není bouda, jsem řešil hned několikrát. Po vystoupení této kapely v Tasově na každý pád můžu jít s klidem do pořadatelského důchodu,” směje se Pavel Uretšlégr s tím, že zahraniční jména na Besedě dále ještě posílila účast polských Lonker See a ukrajinských Ptakh_Jung.

Další tahák festivalu představuje belgické post-hardcorové trio Brutus, britská synthpopová hvězda International Teachers of Pop, která v Tasově vystoupí v české premiéře, australští country-blues harcovníci The Kill Devil Hills.

Na třech se během dvou dnů pódiích představí více než čtyřicet kapel z deseti zemí. Neméně důležité jsou také ostatní programové bloky festivalu, jedenáctý ročník Soutěže písničkářů a Apollónovy návštěvy. O potřebě a přínosech digitálního detoxu povypráví Karolína Presová, na nebezpečí dezinformací a manipulací upozorní Miloš Gregor, poetické naopak bude například vystoupení básníka Petra Hrušky. Kompletní program nabízí stránky festivalu.

27. Beseda u Bigbítu, Tasov – Topolový hájek, 2.–3. 8. 19 

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.