Big Brno. Expozice nové hudby letos ve velkém

Big Brno. Expozice nové hudby letos ve velkém

Další ročník brněnské přehlídky soudobé hudby přichází v podzimním čase, její program se tentokrát zhustí do čtyř dnů. První dva večery budou patřit triům, nejdříve ve čtvrtek 21. 11. festival v Besedním domě zahájí ISHA trio ve složení zpěv, flétna a klavír. Na koncertě zazní díla skladatelů od Johna Cage, přes Cathy Berberian, Kazuo Fukushimu až k domácím autorům, jako je Vít Zouhar nebo Petr Graham, jehož Prosté motivy a prostoduché písně budou mít na Expozici svou premiéru. Ve stejný večer si ještě mohou návštěvníci prostřednictvím archivních nahrávek zavzpomínat na minulé ročníky festivalu v poslechovém pořadu Big Expozice v kavárně Praha v Brně. Uslyší třeba Alvina Currana hrajícího na Janáčkův klavír. V pátek 22. 11. nás čeká opět vystoupení pro koncertní sál – housle, viola a klavír – to je složení Tria Helix.

Chceme zpřítomnit to, co Velké Brno znamená po 100 letech, jak zní, jak ho můžeme vnímat a procházet jím,“ vysvětluje dramaturg Viktor Pantůček. S touto myšlenkou představuje v letošním ročníku Expozice projekt Big Brno, na jehož začátku dostanou čtyři lidé nahrávací zařízení, se kterým se mají během hodiny dostat do všech částí tehdejšího Velkého Brna. Sloužit jim bude hromadná doprava, taxíky nebo vlastní nohy. Zvuky z jejich snímačů se budou živě přenášet do Besedního domu, kde je namixuje Tomáš Vtípil. Pro druhý koncert pátečního večera také připravil autorskou kompozici, která přenášené zvuky doplní.

Expozice se znovu pouští do spolupráce s kolektivem AVA, s nímž se v minulosti podařilo uspořádat například open-airové vystoupení Boba Ostertaga (ačkoliv kvůli počasí skončila akce v improvizovaném interiéru). Tentokrát to bude nový projekt Brno Open v Káznici na Cejlu. „Než se místo stane oficiálním kreativním centrem, chceme ho co nejvíce otevřít lidem. V sobotu od tří odpoledne rozezvučíme různé prostory káznice, vše s pietou, která tomu náleží, se snahou překlenout zatěžkání toho místa,“ uvádí záměr Pantůček. V sobotním programu uslyšíme například nizozemského zvukového umělce Thomase Ankersmita, naživo se opět představí také hudební projekt Moving Spaces, vytvořený kolem jádra AVA. Nakonec ještě brněnské sourozenecké uskupení Thyme pokřtí svůj stejnojmenný debut postavený na synergii cimbálu a elektroakustické hudby. 

Na závěrečném nedělním koncertě v Domě umění dostane prostor další zajímavý projekt Big Atlas, konkrétně první  tři hudební hesla z připravovaného brněnského zvukového atlasu. V plánu je následné zhudebňování brněnských pojmů, fenoménů, osobností a událostí. Jak zní Kurt Gödel, matematik a jeden z nejvýznamnějších logiků všech dob v kompozici skladatele Hanse W. Kocha? A co Ernst Mach? Jeho ducha zhudební duo Billy Roisz & Kovačič aka Dieb13 ve skladbě Watching at the Speed of Sound. A nakonec heslo „Brněnský šaman“. To zpracovává téma unikátního nálezu z 19. století na Francouzské ulici, kde dělníci při kopání kanalizace objevili zřejmě nejstarší dochovanou loutku na světě starou 27 tisíc let. Pocty šamanovi se hudebně ujal mladý indonéský skladatel Gatot Danar Sulistiyanto.

Expozice nové hudby, Brno – Besední dům a další místa, 21. – 24. 11. 19

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.