Ceny Vinyla posedmé: Pacino, Enchanted Lands a Genot Centre

Vinyla 2017 Vinyla 2017 Matyáš Chochola

Jedna z dvou alternativních cen za současnou českou hudbu, respektive počin na české scéně, zná své vítěze. Vinyla, která se letos vyhlásila posedmé, byla předána ve třech kategoriích – deska, objev a počin roku. Radují se v tomto pořadí slezští Pacino, debutantka Enchanted Lands a label Genot Centre.

Vítězové si opět odnesli z pražské Lucerny vinyl, o jehož grafickou podobu se postaral loňský laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Matyáš Chochola. Tu „hlavní”, a nejlepší album roku, získali Pacino za album Půl litru země. Miloš Hroch ocenění zdůvodňuje slovy, že se inspiruje z 80. a 90. let, DIY estetiky a výsledkem je něco osobitého. „Dokáže s deskou Půl litru země nebo na koncertech chytnout lidi z různých scén a mimo ně,” uvádí Hroch. „Spíš spojuje, než rozděluje, aniž by se ale vzdálila skromnému prostředí, odkud vychází.

Jako počin roku pak Vinyla vyhlásila Genot Centre, tedy label, který měl kdysi nálepku kazetových fajnšmekrů a dnes dále pořádá tematickou sérii Silent_Night v Divadlu Ponec. Ondřej Lasák s Wimem Dehaenem, jména spjatá s Genot Centre především, se od té doby stali důležitými hybateli na scéně domácí elektronické a experimentální scény. „Ta díky nim získává ohlasy i ze zahraničí,” zdůvodňuje ocenění Karel Veselý. „Pod jejich kuratelou u nás vyrůstá sebevědomá generace tvůrců ambientu či drone music, kteří tvoří svoji hudbu v mezinárodním kontextu.”

Genot Centre se přitom raduje dvojnásob, neboť právě z tohoto labelu vychází alias Barbory Polcerové Enchanted Lands. „Svou citlivostí a smyslem pro detail může místy připomenout zvukovou tvorbu žánru ASMR, ze které se vám dělá husí kůže a vtahuje vás do různých prostředí, ale album není v žádném případě tak prvoplánové,” uvádí v ohledu k její tvorbě a debutovému Feed Goals, které jí vyneslo ocenění objev roku, Marie Čtveráčková. „Hudba Enchanted Lands nejsou funkční melodie a rytmy, je v ní obsažená obrovská volnost a pestrost, která ale zároveň dává perfektní smysl. V kompozici Enchanted Lands, která využívá mnoho různých technik, druhů zvuků i hlas, při každém poslechu najdete nějaký nový tvar, jako by už sama ožila a stala se určitým ekosystémem.”

Vyhlášení cen Vinyla bylo spojené s koncertem tří kapel, letos se oslavovalo se Sýčkem, Kalle (taktéž nominovanými) a Midi Lidi.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.