Česká obec hudební přichází s výzvou Za živou hudbu

Česká obec hudební přichází s výzvou Za živou hudbu

Kvůli koronakrizi přišli a dále přicházejí o práci umělci, nástrojaři, zvukaři a další profesionálové z oboru. „Dohromady 130 000 lidí, přičemž polovina je ohrožena bezprostředně. Hudební sektor byl zasažen jako první a na systematickou podporu zatím stále čeká,“ – tak zní stanovisko České obce hudební, v níž se spojily desítky organizací a jednotlivců z oboru. Nástrojem pro zaznění hlasu, který má být slyšet, je iniciativa #zazivouhudbu. Její součástí je také apel pořadatelů malých festivalů na vládu, aby co nejdříve stanovila pravidla pro konání letních akcí. 

„Hudební sektor si žádá nemalé vstupní investice a je odkázaný na sezónní výdělky. Už dnes víme, že letošní sezóna zaznamená propad o přibližně 10 miliard korun, tedy o polovinu. Náš obor krize zasáhla jako první a vzpamatuje se z ní jako poslední. Okamžitá opatření dokážou zabránit skokovému růstu nezaměstnanosti, dlouhodobá pomohou znovu nastartovat hudební scénu. S následky krize chceme bojovat, ale bez podpory státu hrozí, že se obor nedokáže postavit zpět na nohy,” komentuje současný stav mluvčí České obce hudební Alexandr Smutný.

Podle iniciátorů výzvy hudební branže potřebuje získat 4,5 miliardy korun. Prvním opatřením by mělo být zrušení DPH na prodej hudby a snížení sazby DPH z prodeje vstupenek na 10 %. „Nezbytné je pokračování pětadvacítky pro OSVČ a systém bezúročných půjček. Česká obec hudební navrhuje také založení Národního fondu hudby, který by měl pomoci řešit ty nejtěžší škody,” pokračuje Smutný.

Vycházíme-li z dat České obce hudební, v problémech se nyní ocitá 20 000 profesionálních hudebníků. Ti nemohou koncertovat doma ani v zahraničí a přišli o svůj hlavní příjem. Dále jde o existenci živých hudebních produkcí a festivalů. Výroba hudebních nástrojů a techniky klesla o 50 %, kolem 250 hudebních klubů stojí na prahu ukončení činnosti.

Reportáže o výkonných umělkyních, které přežívají koronakrizi brigádou na pokladně v supermarketu sice vyvolávají pozitivní dojem, že na tom pořád nejsme tak zle jako za války. Ale v hudebním oboru má stávající období mnohem hlubší dopad. Hrozí totiž, že hudebníci a pracovníci hudebního průmyslu budou nuceni se z finančních důvodů profesně přeorientovat a hudební sektor zcela opustí. Nejvíce omezující je současná nemožnost návratu na koncertní pódia, protože většina akcí se přesouvá ze strachu z dalších ztrát na rok 2021. Umělců se týká také zásadní omezení cestování.

„V neposlední řadě hraje velkou roli setrvačnost plánování. V případě uvolnění opatření nelze začít pořádat koncerty ze dne na den. Plánování trvá v hudebním sektoru průměrně jeden až dva roky. Spousta promotérských agentur rok 2020 už úplně odepsala a predikuje, že zasažena bude i činnost v roce 2021. V takto nejistých podmínkách nelze začít plánovat,“ čteme dále v textu shrnujícím celou výzvu, kterou nalezneme v celém znění s podrobnější analýzou jednotlivých problémů na tomto odkaze. K iniciativě se může připojit kdokoliv vyplněním jednoduchého formuláře na webu #zazivouhudbu nebo podpořit její šíření hashtagy na sociálních sítích či rámečkem na profilové facebookové fotce.

Česká obec hudební byla svolána proexportní kanceláří SoundCzech, ta spadá pod Institut umění – Divadelní ústav. Iniciativy se účastní: Asociace dramaturgů v audiovizi (ADA), Asociace nezávislé hudby (ANH), Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury (APPOK), Asociace výrobců hudebních nástrojů (AVHN), Brněnská asociace clubové hudby (BACH), Česká hudební rada (ČHR), DILIA, Festivalová asociace (FESTAS), INTERGRAM (nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů), Music managers forum (MMF – CZ), Ochranný svaz autorský (OSA), Platforma českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, z. s., Svaz autorů a interpretů (SAI).

Jména konkrétních zástupců jednotlivých pracovních skupin najdete zde.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.