Do hudebního nebe odešel Ray Manzarek, klávesista The Doors

Ray Manzarek, foto thedoors.com Ray Manzarekfoto: thedoors.com

Už jen v minulém čase bude hudební historie mluvit o klávesistovi Rayovi Manzarekovi. Autor nezaměnitelného organického zvuku psychedelických velikánů The Doors podlehl následkům rakoviny žlučovodu. Bylo mu 74 let.

Manzarek se snažil nemoci čelit na klinice v německém Rosenheimu, ale v pondělí 20. května svůj boj prohrál.

Hudební svět si jej bude pamatovat především jako strůjce nenapodobitelných klávesových melodií, vytvářejících půdu pro zhudebněnou poezii Jima Morrisona v The Doors. Manzarek se však hudbě věnoval i poté, co The Doors své aktivní hudební bytí ukončili. Chvíli se pohyboval na sólové dráze, posléze zformoval s basistou Blondie Nigelem Harrisonem superskupinu Nite City. Spolupracoval také s Iggy Popem či post-punkovou legendou Echo & The Bunnymen, v roce 2002 pak stál u comebacku The Doors na koncertní pódia.

Mimo jiné vydal úspěšnou knižní autobiografii Light My Fire: My Life With the Doors a vyzkoušel si také druhou stranu hudebního průmyslu v roli producenta či pohodlí křesla filmového režiséra.

Ray Manzarek

12. února 1939 - 20. května 2013

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.