Dovolená jako stav mysli. Luhovaný Vincent opět zve do lázní

Dovolená jako stav mysli. Luhovaný Vincent opět zve do lázní foto: Libor Galia

Multižánrový site-specific festival přinese ve dnech 22.–25. června hudební, zvukové, literární či divadelní umění do několika lokací lázeňského městečka – od kolonády, přes známé léčivé prameny až k luhačovické přehradě. Koncerty se budou odehrávat v místním klubu Domino i pod širým nebem.

„Třináctý ročník Luhovaného Vincenta se nese v duchu odpočinku, který lze prožívat v mnoha podobách. Musí dovolená představovat útěk do dálek nebo stačí zavítat do koutů své mysli a nemuset opustit práh vlastního domu?“

Luhovaný Vincent 2022: reportáž | galerie
Festival zahájí tradičně projekce na terase městské plovárny, tentokrát půjde o britský snímek Aftersun režiérky Charlotte Wells nahlížející na vztah otce a dcery. Pojítkem s hlavním tématem ročníku je právě jejich společná dovolená. Film se stal diváckým hitem na mnoha světových přehlídkách včetně Cannes, Toronta či Karlových Varů.

Pátek bude patřit průběžným instalacím, mezi kterými se objeví například prezentace videohry Koleje jsou pevně přibité k vidění, jejímž autorem je básník Luboš Svoboda, který navede účastníky poetickou cestou do rozhraní virtuální reality. Terasa Společenského domu bude hostit instalaci pásma videí deseti finalistů soutěže Jiné vize, jež je součástí olomouckého PAFu.

Luhovaný Vincent připravuje zážitkové umění v prostoru, jakým budou třeba Odpočívadla nebo Markeťáky – pop-up kadeřnický salón Ateliéru intermédií II. pražské AVU. V rámci festivalového programu si budou moci návštěvníci dopřát také relaxační masáže.

LV 2022, foto Libor Galia LV 2022foto: Libor Galia
Většina koncertů proběhne v klubu Domino, kde vystoupí například brněnští sinks, slovenské elektronické duo Waterbased, shoegazoví Manon meurt nebo mladý trenčínský hudebník a DJ Elýščítat. Festival připravuje koncertní premiéru nového projektu Eastworks v unikátní úpravě pro živé hudební nástroje. Spojili se v něm experimentátor a vizuální umělec Dominik Gajarský s frontmanem Vellocet Roll Františkem Převorovským. Adela Mede a Martyna Basta v neděli rozezní městskou plovárnu ambientním setem.

Luhačovická přehrada v podání Ester Grohové: GARDENS OF DESIRES představí od brzkého sobotního rána netradiční způsob rekreace. V rámci představení je připraven rituální sběr svatojánských bylin, zvukově-pohybová performance za úsvitu, mezi nocí a dnem, která otevře brány léta. Za rozbřesku slunce a doprovodu zvuků a hudby se uskuteční kolektivní rituál, na který bude navazovat oslava Svatojánské noci a snídaně s DJ setem pražské multimediální umělkyně Idy Elastic. Tenisové kurty v lázních ozvučí Kolektiv, mezinárodní otevřené sdružení tvůrců algoritmických vizuálů a elektronických hudebních umělců respektujících tradici live codingu, pracující s audiovizuálními prvky a psaním živých kódů.

Prozkoumání mentálního stavu dovolené provede napříč festivalovými dny návštěvníky skrze všechny výstavy a instalace zasahující do vnitřních i vnějších prostor Luhačovic. Součástí programu bude i debata Dovolená jako stav mysli. „S moderátorkou Hanou Řičicovou se podíváme na výčitky, které sužují naše rozhodování při tvorbě dovolenkových plánů, jaké je cestovat v době klimatické krize či války za humny,“ doplňuje ředitelka festivalu Magdaléna Hruška.

Potenciály herního města a skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním světem budou zkoumat pod taktovkou Jana Mocka v představení Virtual Ritual urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet nebo fotografka a gamerka Adéla Vosičková. Cirkusovo-akrobatické představení skupiny Feel The Universe Company: Vlez v les přiblíží, jaké to je procházet se mechovými pěšinkami, dotýkat se zvířecích duší a splynout s jejich prostředím. Luhačovického Vincenta zakončí dokumentární detektivka Lucie Králové Ztracená dovolená na zahrádce kavárny Jizba.

Podrobné informace o čtyřdenním programu, lokacích a časový harmonogram najdete na festivalovém webu.

Luhovaný Vincent, Luhačovice – různá místa, 22.–25. 6. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.