Next přiveze světové hvězdy, umělou inteligenci a propojí pop a experiment

Lost Girls Lost Girls

Čtyřiadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídne novou inspirativní hudbu a zvukové umění, premiéry i nové spolupráce. Mezi letošní lákadla patří Lost GirlsBeatrice Dillon, Dis FigBára Gísladóttir nebo William Basinski. Program bude standardně rozmanitý, hlásí pořadatelé. Na pěti místech v Bratislavě od 1. do 3. prosince představí umělce ze sedmnácti zemí a rozmanité tvůrčí přístupy: audiovizuální performance, vokální experimenty, improvizovanou hudbu.

William Basinski, experimentující s různými médii a pohrávající si s pojmem času a pomíjivostí fyzického světa, představí své nové album On Time Out of Time v atriu Slovenské národní galerie.

Myriam Bleau se vrací na Next s novou audiovizuální show Unsculpt, která zkoumá městské a přírodní scény vytvořené spojením lidské tvořivosti a umělé inteligence. Průsečík popu a experimentu nabídnou Lost Girls, což je slovy Nextu „odklon od angažovanější tvorby norské umělkyně Jenny Hval ve spolupráci s dlouholetým členem její kapely Håvardem Voldenem”.

Stejně jako v případě Lost Girls vychází tvorba skladatelky a kontrabasistky Báry Gísladóttir z úvah o pojetí zvuku jako živé entity. Na festivalu představí svou sólovou polohu složenou z táhlých kontrabasových dronů a elektroniky.

Anja Lauvdal & Manja Ristić se v rámci mezinárodní spolupráce budou zabývat klimatickými změnami a environmentálním povědomím prostřednictvím zvuku, Marcin Pietruszewski se zaměří na nekonvenční možnosti počítačové syntézy zvuku a skladatelka Maya Shenfeld se spojí s filmařem Pedrem Maiou, aby se ve své imerzivní audiovizuální show zaměřili na otázky změny, transformace nebo hlubokého času. Diváci se budou moci zúčastnit také workshopů vedených umělci – s Michalem Mitrou si budou moci vytvořit vlastní syntezátor a s Grahamem Dunningem budou upravovat staré vinylové desky a vytvářet s nimi nové rytmy,” doplňuje k programu umělecký ředitel festivalu Slávo Krekovič.

V rámci strategie festivalu zpřístupnit nápadité a experimentální hudební formy širšímu publiku budou mít diváci poslední den festivalu všechna představení zdarma. V bratislavské Kunsthalle vystoupí improvizační projekt známého britského hudebníka a publicisty Davida Toopa s Avslutou a kytarové duo Matejka/Szabó. Vizuálně-divadelní prvek do programu vnese švýcarská performance OSZILOT se svými předměty denní potřeby a pohybovými senzory. Next uzavře v Novém evangelickém kostele premiéra nového varhanního díla oceňované irské hudebnice a skladatelky Áine O'Dwyer, jejíž dílo zkoumá tradiční kompoziční techniky, které zahrnují širší estetiku zvuku a jeho vztah k prostředí, času, publiku a struktuře. 

Celý program přibližují webové stránky festivalu.

Next, Bratislava (SK) – SNG, A4, Kunsthalle, Fakulta architektúry STU - Kotolňa, Nový evanjelický kostol, 1.–3. 12. 2023

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.