Semibreve: Aktuální experimenty v historických kulisách

Thomas Ankersmit Thomas Ankersmit foto: Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023

Braga není město velké rozlohou, zato platí v Portugalsku za živé kulturní středisko. Jedním z celoročních vrcholů místní umělecké produkce je už třináctým rokem festival elektronické a audiovizuální tvorby Semibreve. Program funguje jako celek složený ze žánrově pestrých dílků. Tomu letošnímu vévodila jména jako Beatrice Dillon, Clarice Jensen, Eiko Ishibashi, Emeralds nebo Kali Malone. Festival nabídl od čtvrtka do neděle 26. až 29. října ryze aktuální zážitky v nevšedních historických kulisách tradičního náboženského centra.

Semibreve je dokladem, že to nejzajímavější se často odehrává v regionech. Příkladů je celá řada. Stačí zmínit festivaly jako je třeba Elevate ve Štýrském Hradci, Unsound v Krakově, mezi většími kulturními středisky jako je Vídeň či Budapešť stojí také bratislavský Next. Do Bragy se díky Semibreve sjíždějí návštěvníci nejen z Portugalska, ale vlastně z celé Evropy. Město v mnoha ohledech srovnatelné s Olomoucí je schopné každoročně nabídnout špičkový experimentální program a přivézt sem jména z celého světa.

Anja Lauvdal, foto Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023 Anja Lauvdalfoto: Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023
„Neděje se tu toho samozřejmě tolik jako třeba v Lisabonu. Experimentální umění tady však má své pevné místo. Je tu pár institucí, co jedou celoročně. Galerie, kde jsou pravidelně akce a výstavy, stejně jako naše divadlo Circo,“ vysvětluje mi uvaděčka a obyvatelka Bragy, jak funguje místní kultura mimo festivalový cirkus. Právě historizující budova zmíněného divadla je spolu s galerijním prostorem gnaration jedním z dvou hlavních center i pro Semibreve. Kromě koncertů jsou zde v rámci programu k vidění instalace a interaktivní výstavy.

Scéna gnaration nabízela vždy po půlnoci tanečnější zážitky. Mezi nimi čněl nad ostatními sobotní řízný set Loraine James vydávající na respektovaném labelu Hyperdub. James představila své výtečné čerstvé album Gentle Confrontation, na němž se ohlíží za svým o dvě dekády mladším já, a to se všemi jeho problémy a bolístkami. Za zmínku stojí také vystoupení původem konžské producentky Nkisi, která ve své tvorbě kombinuje afrobeat s raveovými prvky a efekty modulovanými vokály. Naživo šlo o hutně syrovou záležitost.

Loraine James, foto Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023 Loraine Jamesfoto: Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023
Festival těží z relativně funkční kulturní infrastruktury, kterou doplňují sakrální památky. Braga je historicky sídlem portugalského arcibiskupa, je plná kostelů, a řada z nich je i dějištěm festivalu. Mezi jinými vyčnívá moderně opravená kaple Imaculada Nossa Srª da Conceição působící jako hybrid kostela a skandinávské kavárny. Vystoupení norské ambientní tvůrkyně Anji Lauvdal, která spolupracuje třeba s Laurel Halo, se snad ani nemohlo odehrát jinde. Lauvdal během vystoupení postupně opouštěla hravé klavírní pasáže směrem k extatické elektronice, jež v atmosféře prostoru poslala všechny přítomné rovnou na oběžnou dráhu.

Eiko Ishibashi, foto Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023 Eiko Ishibashifoto: Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023
Vrcholné audiovizuální produkce se ale většinově odehrávaly v divadle Circo. Zaplněné hlediště vyprodaného festivalu sledovalo třeba show Emeralds plující na vlně kosmische, inspirované retrokytarovým ambientem. Ohájská trojice v Braze odehrála jednu z mála show, kterou se po letech vrací na scénu. Podobně vřelého přijetí se dočkal třeba live set Eiko Ishibashi ke krátkému snímku GIFT režiséra Ryūsuke Hamaguchiho. Ten se proslavil například filmem Drive My Car

Velké nedělní finále však patřilo Kali Malone. Na charismatickou, původem americkou post-minimalistickou skladatelku jsem měl to štěstí narazit už během dne v místním knihkupectví. Vzácnost chvíle prohloubil večerní zážitek z vystoupení, v němž ve Švédsku usazená umělkyně, producentka a spoluzakladatelka labelu XKatedral uhranula Circo elektroakustickým přístupem formovaným setem. Ambientní zvukový monolit se nezadržitelně přeléval zdobným divadelním prostorem, aby ho občas prostoupily zvuky evokující strunné nástroje nebo pro Malone typické varhany.

Kali Malone, foto Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023 Kali Malonefoto: Adriano Ferreira Borges/Semibreve 2023
Hodinová kontemplace v podání Malone pro mě zhmotnila a shrnula celé Semibreve. Festival, který nabízí silnou kombinaci sakrálně-konzervativní klasiky a moderního experimentu, střet současné fluidní kultury s historickými kulisami pozlacených stěn, křížů a křišťálových lustrů. Nevšední zážitek podtržený závěrečným standing-ovation pro Malone, ale vlastně i celý spokojený festivalový tým.

Semibreve, Braga (PT) – různá místa, 26.–29. 10. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.