Efemér s Aldanou Duoraan chystají obřad na závěr léta

Efemér, GenotPresents#1 Efemér, GenotPresents#1 foto: Libor Galia

Jaké fluidum mají květiny rostoucí v Ládví? Lucie Králíková alias Efemér povede společný pochod a sběr bylin Ďáblickým hájem, založí oheň a nechá linout vůně při poslechu akustické hudby Aldany Duoraan. Intimní obřad v režii Efeméru a architeků MAK!, kteří stojí za megalitickou stavbou SVODIDLA, proběhne na mytickém pražském vrchu Ládví vpodvečer 30. srpna.

Čeká nás „oheň v pravěkých menhirech, sledování měsíce, uklidnění, souzení,” říká Lucie Králíková, „zavřené oči, teplo plamenů, spalování rostlin, vdechování vonných dýmů a oživování čichové paměti. Každá rostlina má své fluidum, které stojí za to objevit, a navozuje jinou atmosféru,” dodává. 

Aldana Duoraan o svém projektu mluví jako o sektě, úlové mysli, binárním kódu. Album Üs Kut, které zde představí, vydala na jaře tohoto roku u pražského labelu Řehole, nahráno bylo ve studiu Wombat. Symbol Üs kut (Tři duše nebo duchové) se dělí na tři části, horní se nazývá Salgyn kut (Duch vzduchu) a znamená mysl člověka, vpravo dole Iye kut (Duše matky) reprezentující morálku, vlevo dole je Buor kut (Duch země), který se vykládá jako tělo a zdraví člověka. Spojením tří duší vzniká podle víry národa Sacha neboli Jakutska člověk. „Ztělesňujeme duše kovu i rostlin. Naším jazykem je ambient, kvílení, hluk,” … „jsme odpad, prach, koroze, olovo a drahokam,” dodává jakutská hudebnice. 

Obřad bude zakončen návratem do města při rozsvícených pochodních. 

V plánu je pokračovat a vytvořit sérii tří obřadů v různých fázích měsíce. „Zatím jsme vyvěsili první událost, kdo ví, jak to bude dál,” říká Králíková. Postupné loučení s divokým živelným létem má pokračovat 13. září a 13. října, vždy v jiné fázi měsíce, v jednom případě je přislíbeno vystoupení sboru Lada.

Akce v prostředí Svodidel, adaptace pravěké kultovní stavby „na radiálním půdorysu”, je volně přístupná. Pořádaná je v rámci programu Umění pro město a projektu CircUlum Galerie hlavního města Prahy.

MAK & Efemér: SVODIDLA – OBŘAD, Praha – sraz  fontány před bývalým kinem v Ládví v 19:00, 30. 8. 21

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.