Foto: Konektiv Night Vol. IV, Praha – Atrium na Žižkově, 8. 12. 21

Aldana Duoraan a Tomáš Niesner, Konektiv Vol. IV Aldana Duoraan a Tomáš Niesner, Konektiv Vol. IV foto: Richard Hodonický

Ema Brabcová, zpěvačka skupiny Khoiba a experimentální skladatelka, s italským vibrafonistou Eliou Morettim, zvuková umělkyně a producentka mʊdʌki s cimbalistou Michaelem Taragošem a kytarista Tomáš Niesner s hráčkou na tradiční jakutský nástroj chumos Aldanou Duoraan. Atrium na Žižkově se stalo místem pro unikátní čtvrtý večer Konektivu, který realizuje myšlenku propojit české a zahraniční hudebníky žijící v České republice a prezentovat bohaté možnosti spolupráce. Vysoká klenba nesla výsostné kompozice výjimečných muzikantů.

Podmanivou atmosféru a útulnost Atria rozechvěla pulzující čarohra Aldany Duoraan. V něžném sňatku se surovou září Niesnerových strun protínala kouř v sále tu hutnými basovými plochami, jindy zase hravým tancem frekvencí ve výškách spektra. Zajímavá byla kulturní synergie, kdy se nádechy amerického country prolínaly s voláním Jakutska. Zatímco Aldana pracovala s bezedným dechem proti svému nástroji, v nekonečných salvách zvukového dobra se stalo její spojení s kytarovými melodiemi Niesnera zážitkem opravdové fyzické hudby.

Noty cimbálu Michaela Taragoše protancovaly chrámem jako něžné kapky, když končí déšť a dopadá na tvář, jemné modulace producentky mʊdʌki byly soustředěným oceněním tohoto instrumentu. Dvojice jen potvrdila, jak inspirativní je zaměřit se na zvuk jednoho konkrétního nástroje. Minimalistické vstupy a perkusivní zásahy jako by udávaly směr kompozic. Pocit neznáma i v tom nejbezpečnějším koutě v pokoji. Ema Brabcová a Elia Moretti zahráli nadpozemský set plný pečlivě pokládaných vrstev, konejšivě dramatických zpěvů a melodického trestání kovu smyčcem. Měkký zvuk vibrafonu dotvářel zvukovou osu mezi syrovými řezy činelů a neuvěřitelným hlasem Emy, který pomocí loopů a kláves vplétala do omamných kompozic. (Štěpán Pařízek)

Konektiv Night Vol. IV, Praha –  Atrium na Žižkově, 8. 12. 21 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.