Itch My Ha Ha Ha jde do finále: workshopy, italská psychedelie, analogově, digitálně

Phillip Jeck Phillip Jeck

Průběžný festival Itch My Hahaha vstoupil do svého posledního měsíce a před začátkem jara vyvrcholí koncertní premiérou Cabaret Voltaire. Do té doby však proběhne ještě mnoho nevšedních zážitků, které naplní nejdříve nadcházející víkend. Philip Jeck, jeden z vyslanců britského labelu Touch, pracuje se starými nahrávkami, gramofony či vinyly a jeho hudba má blízko k sound-artu i skrze jeho zájem o výtvarné umění. Na jediném koncertě v Česku představí nové album Cardinal. V sobotu 12. března ho v brněnském kulturním prostoru PRAHA/Fórum pro architekturu a média doprovodí také berlínský zvukový experimentátor Dr. Nexus, který vytváří koláže na hranici sound-artu, noisu a industrialu pomocí různých generátorů zvuku, DIY syntezátorů nebo solárních panelů. Rovněž v Berlíně žijící, ale původem portugalský turntablista, umělec a teoretik Pedro Lopes vkládá do svého experimentování společenský přesah. „Zabývá se problematikou lidské interakce s umělými rozhraními a pracuje na řešeních, které podle něj pomůžou lidem k lepší společnosti. Na gramofony však hraje vlastně tradičními způsoby avantgardy; používá poničené desky, perkusivní nástroje nebo vlastní jehly. Přístupem podvratný, ale v důsledku mimořádně citlivý,“ udávají k jeho tvorbě pořadatelé.

Kdo by chtěl do problematiky netradičních hudebních nástrojů a zvukového bastlení proniknout blíže, v neděli 13. března je v Kabinetu múz připravena masterclass Pedra Lopese na téma Praktické aspekty turntablismu a večerní showcase panel s diskuzí, kde budou své zastoupení i domácí Bastl Instruments, zvukový umělec a multimediální experimentátor Jiří Suchánek, tvůrce interaktivních videí Michal Kindernay a československé duo The Receivers. Mezi zahraničními hosty bude také americká dvojice HuJo, jež vystoupí 18. března spolu s Cabaret Voltaire. Jejich hudba inspirovaná housem a analogovou estetikou pochází z chicagského undergroundu. V úterý 15. března ve vlastní masterclass ukážou návštěvníkům, jak postavit vlastní počítač a živý setup z dostupných analogových i digitálních nástrojů. Workshopy jsou zdarma, je však třeba se na ně zaregistrovat přes email.

Další diskuzní panel na téma Vydávání a distribuce hudby se uskuteční ve čtvrtek 17. března opět v Kabinetu Múz, z hostů je zatím potvrzen zakladatel britského labelu Mute Daniel Miller. Večer bude následovat koncert italského experimentálně improvizačního dua OvO inspirovaného kytarovou psychedelií. Prostor dostane i nový slovenský elektronický projekt Vritti, za kterým stojí zvukoví perfomeři Slávo Krekovič a Peter Kerekes. „Na pódiu jde o totální improvizaci a souboj mezi analogem a digitálem, mystikou a symbolikou, mísí se tu tekuté emoce, temné drony a další nečekané zvukové kreace,“ slibují z pořadatelského stanu Itch.

Definitivní tečkou za celým festivalovým projektem pak bude 18. března na Flédě již avizovaný koncert v čele s Cabaret Voltaire, v doprovodu HuJo, Fiordmoss a s djským setem Daniela Millera.

Itch My Ha Ha Ha v březnu 2016:

12/03 Philip Jeck +Pedro Lopes + Dr. Nexus, PRAHA/Fórum pro architekturu a média

13/03 Praktické aspekty turntablismu: workshop a masterclass – Pedro Lopes, Kabinet múz

13/03 IMHHH panel a showcase: DIY nástroje, diskuze a prezentace, Kabinet múz

15/03 How to make a DIY computer for live music, HuJo, PRAHA/Fórum pro architekturu a média

17/03 IMHHH showcase: Vydávání a distribuce hudby, Kabinet múz

17/03 OvO + Vritti, Kabinet múz

18/03 Cabaret Voltaire + HuJo + Fiordmoss + Daniel Miller, Fléda

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.