Jak se nadobro rozloučit se zimní depresí? Årabrot a Mono v Praze

Mono Mono Yoko Hiramatsu

Nezvykle temný příchod jara si přichystal pražský Underdogs‘. Melancholické Mono na turné doprovodí severští kovbojové Årabrot a obě skupiny přivezou 20. dubna nové album ke svému významnému výročí – Mono 20 let a Årabrot sladkých 18. 

Pokud se na jedné z předchozích desek For My Parents Mono vraceli domů, do Japonska, kde kytarista Taka narazil na kulturní propast, která se za dobu tourování s kapelou vytvořila mezi jím a jeho blízkými, na novém albu Nowhere Now Here by chtěl v desce vyobrazit celý svět, jak poznamenává v rozhovoru pro magazín Distorted Sound: „I wanted to try creating an original unique worldview, much like one of Philip Glass’ early works.” 

Zatímco nahrávka Mono je úplně čerstvá, norskou verzí Grammy ocenění Årabrot vydali Who You Love loni na podzim. Čekání na ni bylo napínavé, je teprve druhou deskou od doby, kdy zpěvák Kjetil Nernes prodělal těžkou rakovinu. S předchozím albem The Gospel, kapela významně změnila zvuk i přístup k hudbě a tak bylo překvapením, jestli šlo jen o nával adrenalinu po překonání tak náročné životní zkušenosti a vrátí se s novou deskou do zajetých kolejí nebo si nový zvuk udrží. S novou deskou ovšem pokračují v postupném vzdalování se tvrdším post-rockovým vlivům jako třeba Swans a vykračují blíž garážovému rocku ve stylu Mudhoney. Nernes dokonce v biografii kapely popisuje, že název alba vznikl, když v následku znovunabytého optimismu a energie na cestách propadl rock’n’rollu Bo Dyddleyho a dokola přehrával jeho Who You Love.

Pomyslnou třešničkou na dortu je Jo Quail, všestranná violoncellistka z Londýna. Sama o své hudbě tvrdí, že se rodí „z každé věci, kterou vidí, slyší, cítí, co si dokáže představit nebo si vysní i zapomene”. Její hudba je originální v jejím inovativním přístupu k nástroji, aby rozšířila jeho možnosti využívá looprů a efektů. Navíc nehraje jen sama, spolupracuje s řadou dalších kapel a hudebníků, stejně jako s orchestry.

V dokumentu o norském labelu Fysisk Format říká frontman Årabrot, že se při cestách po Evropě ve svých začátcích cítili mezi ostatními kapelami osamocení, uvidíme, jak si sednou v dubnu s Mono a Jo Quail. Koncert už hlásí vyprodáno, a tak nezbývá než se snažit lovit u vstupu či jinde.

Mono + Årabrot + Jo Quail, Praha – Underdogs, 20. 4. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.