Křehká síla vzdoru. Braids poprvé v Praze

Braids Braids

Jak odvyprávět příběh, který se zaryl pod kůži a nejde z ní vytrhat? Za pomocí zkreslených kytar a zjitřující elektroniky, s nečekanými zvraty a nezvyklou strukturou písní, které je možné považovat jako další příkladnou ukázku art rocku. Kanadští Braids, točící se okolo zpěvačky Raphaelle Standell-Preston, se v české premiéře v MeetFactory představí 4. dubna.

Braids, na pohled nevýrazná trojice, ale křehká i naléhavá, vášnivě svá. Zjevnou zranitelnost lze pocítit na první dobrou – v tónině, v textech, v performanci. Braids znamená v překladu „copánky”, a jestli se jednou zdají být ozdobou, jindy se stávají svěrací kazajkou. „Rozbrečela jsem se, když jsem byla během rozhovoru poprvé dotázaná, zda Miniskirt, kterou jsem napsala, byla mou zpovědí o sexuálním zneužití,” začala nejprve Raphaelle Standell-Preston svůj odvážný a odzbrojující blogový zápis před dvěma lety, když ještě #MeToo nebylo pojmem.

K tomu, aby to následně pronesla z plna hrdla, se připravovala měsíce. Pročítáním feministických manifestů, memorováním vět, jimž by mohla uvěřit, byť to ještě nebyl její příběh. „Najednou jsem se ocitla před mikrofonem, do něhož jsem se mohla vyřvat, vykřičet skrývané momenty svého života. Uprostřed uměleckého vypětí jsem se cítila očištěna,” dodává k příběhu Miniskirt, skladby o sexuálním zneužívání ženy v patriarchální kultuře. Bylo by však nešťastné přemýšlet o Braids jako o skupině jednoho hitu. Do jisté míry se Miniskirt stala pozapomenutou hymnou zatím posledního Deep in the Iris (2015), které je plné vzpomínek – neradostných příběhů, které přecházejí od vyčítání rodinných chyb až k domácímu násilí – a Braids jej označili za rozloučení s minulostí…

My tuhle trojici máme na AlterEchu rádi. Přestože kdysi hráli na slovenské Pohodě, zastihli jsme je na Iceland Airwaves, odkud jsme přinesli reportáž. „Stále poněkud neprávem přehlížené trio, které si netradičně pohrává se škatulkou inteligentní pop jako takovou a které v textech neplácá jen tak do vody,” vyprávěl tenkrát Tomáš dojmy z Islandu. Přestože další album na obzoru zatím není, v dohledné době by Braids měli vydat novou skladbu a klip…

Braids, Praha – MeetFactory, 4. 4. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.