Mimořádná opatření posledních dnů, která se stupňovala od zákazu pořádání akcí nad 100 osob z 12. března až k omezení volného pohybu platného od pondělí 16. března, zasáhla kulturu napříč obory. Divadelní ústav při Institutu umění byl pověřen po jednání se zástupci příspěvkových organizací s odvoláním na prohlášení ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ze dne 10. 3. 2020) ke zmapování dopadů okolností v souvislosti s COVID-19 na český nezávislý umělecký sektor.
IDU provedl dotazníkové šetření, jež kladlo důraz na zjištění současné situace umělců a dalších profesí působících na nezávislé scéně. Zodpovědělo ho 532 subjektů, mezi nimiž byli představitelé zastřešujících organizací a profesních asociací i jednotlivci. Podle výsledků, do nichž se promítla rovněž samostatná vyjádření a stanoviska, je nejvíce zasaženou oblastí hudba (44,3 %), poté divadlo (21,1 %), tanec a nový cirkus (6,4 %). Jedná se tedy převážně o scénická umění, v menším rozsahu jsou však znatelně poškozeny další, například technické profese související s živým uměním (zvukaři, osvětlovači, designéři, aj.) a ostatní kulturní provozy jako kina, muzea či galerie. V tomto měsíci se kromě klubů a jednotlivých koncertů a turné zastavení veřejného kulturního života dotklo například trutnovského Jazzince, festivalu Mladí ladí jazz, brněnského JAZZFESTu, který posouvá termíny vystoupení, pražského Spectaculare či Metronome festivalu, jenž byl celý přesunut na podzim.
Druhou kategorií jsou nepřímé nástroje, které se týkají například posunu termínů platby DPH (což bylo vládou již schváleno, daňové přiznání je možné podat až do 1. července), k diskuzi jsou však také povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění s prioritou pro OSVČ a umělce na volné noze a jejich odklad či odpuštění. Mezi dalšími návrhy k řešení krizového stavu je i snížení DPH ze vstupného či jeho úplné zrušení.
Samostatným tématem jsou také kompenzace nebo další finanční podpora organizací a individuálních umělců, kteří nyní postrádají příjmy z honorářů. V této souvislosti padl návrh na vytvoření podpůrného fondu v kultuře – ten by mohl být založen i na spolupráci veřejného a soukromého sektoru.
Další aktuální informace je možné sledovat ve speciálu Kultura v karanténě a na facebookové stránce IDU.