Lepší shořet než vyhasnout. Legendární brněnský klub Mersey slaví 27 let existence

Lepší shořet než vyhasnout. Legendární brněnský klub Mersey slaví 27 let existence foto: archiv Mersey klub Brno

Pandemie ztrpčila život mnoha hudebním podnikům, nejstarší brněnský klub Mersey však zavřel 23. listopadu 2019, necelé tři měsíce před prvním lockdownem. Důvodem byly dlouhodobé problémy hudební produkci udržet, město opakovaně zamítalo přiznat klubu dotaci na program a neexistoval zde stabilní dramaturgicko-provozní tým. Navíc v okolí platily přísné podmínky protihlukových opatření, protože Mersey se nacházel na ulici Minské v Žabovřeskách, tedy přímo v obytné zástavbě. Majitel Pavel Tesař se nakonec rozhodl poskytnout prostory bývalého klubu malé firmě pro výrobu sportovních oděvů na jógu.

Klub Mersey byl založen v roce 1993 a v průběhu let se stal brněnským střediskem tanečních parties i tehdejšího undergroundu, s místem byly spojené koncerty Vladimíra Mišíka, Psích vojáků, Priessnitz nebo Tiché dohody. Éru, která trvala 27 let, zakončili v říjnu 2019 Mick Harvey (hudebník z kapely PJ Harvey i občasný člen The Bad Seeds) a Steve Shelley, bubeník Sonic Youth. Poslední dva roky před uzavřením klubu v něm dostávala prostor i mladá dramaturgie. V jarní sezoně 2019 tu vystoupili třeba kalifornský pankáč Vaguess nebo francouzský rozervanec Ryder The Eagle.

Závěrečná oslava dlouholeté existence Mersey měla proběhnout jako open-air v brněnských Pisárkách, kde se nachází občasný koncertní prostor a bar Zahrádka na Střeláku. Kvůli loňskému uzavření kultury se však celá akce uskuteční teprve letos ve dvou termínech. Ten první je již v sobotu 29. května a v původně plánované lokalitě budou hlavními hvězdami post-hardcorová Insania a psychedeličtí Kill The Dandies!, s nimiž se na jednom pódiu sejde mladší generace brněnských kapel v zastoupení Ghost of you, Science Killer a zcela čerstvého projektu MMNK (nahrazujícím dříve ohlášené Bare Escape – ti nakonec bohužel v line-upu chybí). Pokračování tohoto malého open-air festivalu se odehraje 25. září s Tata Bojs, Beps'n'Johnnies či Twin Soul Brothers. Obě akce doplní řada deep-housových DJ‘s známých i z večírků v Mersey od 90. let.   

Mersey Gathering: Insania, Kill The Dandies!, GOY, Science Killer aj., Brno – Zahrádka na Střeláku, 29. 5. 21

Mersey Gathering: Tata Bojs, Beps'n'Johnnies, Twin Soul Brothers aj., Brno – Zahrádka na Střeláku, 25. 9. 21

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.