Léto v Portugalsku: NOS Alive anebo Super Rock

NOS Alive NOS Alive

Na východní cíp Evropy láká k návštěvě už před tím, než udeří největší vedra, vyhlášená barcelonská Primavera. Jižanská nátura zde v době vyvrcholení Ligy Mistrů většinou zápolí do pozdně ranních hodin a představuje sklizeň toho nejlepšího, co se na alternativní scéně urodilo. Odnedávna se přesouvá festival ještě víc na východ, a to do portugalského Porta.

Jako svébytnou sestřenici tohoto tandemu lze považovat NOS Alive, který se rovněž odehrává v blízkosti vody, na březích oceánu, který obklopuje portugalské hlavní město, v době nejtužších veder a letních radovánek. Lisabon, domovské město Panda Bear z Animal Collective, upoutá kromě křivolakých a nezastavitelných kopců neúnavným větrem, který zde srocuje v červenci dva festivaly.

Ten první, NOS Alive, v přívětivém prostředí centra města, nedaleko lisabonského Golden Gate, představí na sedmdesát kapel. Během tří dnů se zde rozvinou melodie Mumford & Sons, Muse, Disclosure anebo Sama Smithe. Ochutnat bude možné ale i čerstvé naděje, např. držitele poslední Mercury Prize Young Fathers.

Hned další víkend se na opačné straně města, v Parque das Nações, odehraje jednadvacátý ročník Super Bock Super Rock. Pravděpodobně největší festival, který se s oblibou přesouvá z jednoho koutu země do druhého, tentokrát udeří sice s menším počtem vystupujících, návštěvníků však lze čekat poměrně víc. Festival totiž nabízí Stinga anebo letos na jaře znovuobrozené Blur s oceňovaným albem The Magic Whip. Britpop zde navíc zastoupí také polovina Oasis, tedy Noel Gallagher's High Flying Birds. Z britských ostrovů se vůbec čeká nejpočetnější výprava – do Portugalska totiž zamíří dále užívat i Florence + the Machine, Savages anebo Franz Ferdinand & Sparks...

Úplné informace ohledně výčtu jmen, souřadnic a cen naleznete na stránkách festivalů.

NOS Alive, Lisabon (PT) - Passeio Marítimo de Algés, 9. – 11. 6. 15

Super Bock Super Rock, Lisabon (PT) - Parque das Nações, 16. – 18. 6. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.