Měsíc zatím. Písně z jesenických sudet hutnější, temnější

Zapomělsem Zapomělsem foto: Vrbaak

Písničkář z Jeseníku, nyní usazený v Brně, vydal nové EP, které pojmenoval Měsíc zatím a navázal tak na svou poslední, sebeterapeutickou desku Měsíc ve váze. Zapomělsem bývá přirovnáván k českému Sufjanu Stevensovi a nejsou to nijak silná slova, novinka překvapí ostřeji vyrýsovanou strukturou písní, kterou už v té první, Mrtvý koně, podporuje hutná vrstva temnější elektroniky.

Za projektem Zapomělsem stojí Aleš Macenauer. Do širšího povědomí tuzemské alternativní scény se dostal debutovou deskou Gejzír z roku 2019. Čerstvé EP jsou vlastně „přebytečné“ písně, které se nedostaly na Měsíc ve váze: „Tyto čtyři skladby sice nezapadaly do nálady desky, společně však tvoří kompaktní a svébytný celek a doplňují celé album o jiný úhel pohledu. Vrhají na něj příběh, tam kdesi pod nebem nad zemí, jiné světlo,“ doplňuje autor. Měsíc zatím se nahrával ve studiu JáMOR Ondřeje Ježka, vydalo ho Indies MG a celé je k poslechu na Spotify.

„Měsíc ve váze jsem psal zhruba rok. Bylo to pro mě velmi kreativní období, ve kterém vznikla hromada písniček. Mezi vyřazenými skladbami, co teď vychází jako takové zbytkové EP, je třeba i můj oblíbený Říjen, se kterým by už ale Měsíc ve váze byl až moc temnej. Další věc vypadla kvůli tomu, že byla moc velká, uřvanej refrén, výrazně víc elektroniky.“

Zmíněné LP bude pokřtěno v Jeseníku 16. října Jaromírem 99 a poté ještě v brněnské Alterně, kde se křtu zúčastní Kittchen, tedy hudební projekt Jakuba Königa, jenž je zároveň autorem vizuálu desky i nového EP a v Brně vystoupí se svým sólovým akustickým setem. Měsíc ve váze vyjde také jako vinyl na přelomu listopadu a prosince.

Zapomělsem+Jaromír 99, Jeseník – Divadlo Petra Bezruče, 16. 10. 21

Zapomělsem+Kittchen, Brno – Alterna, 27. 10. 21vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.