Neposlušné Brno a město pro lidi

Neposlušné Brno a město pro lidi

Na mnohaletou tradici pražského Anarchistického festivalu knihy navazuje pilotní ročník festivalu nezávislé a radikální literatury Neposlušné Brno, který proběhne v prostorech bývalé Káznice.  Organizátoři chtějí vytvářet prostor pro malá nakladatelství a DIY kolektivy věnující se anarchistické literatuře. 

„Tématem prvního ročníku Neposlušného Brna je právo na město. Rostoucí ceny nájmů i bytů, nedostatek cenově dostupných služeb, dopady klimatické krize, nevyhovující bytové podmínky i vytlačování nízkopříjmových obyvatel na periferii – to jsou problémy, se kterými se potýkají lidé ve většině světových měst. Městská sociální hnutí, lokální i ta celosvětová, chtějí vidět město jako sdílený prostor, ne jako tržní komoditu. Bojují za to, aby měl každý přístup ke kvalitnímu a dostupnému bydlení a zdravému životnímu prostředí.“

Brno v tomto není výjimkou. Kvůli rušení projektu Housing First, privatizaci městského bytového fondu a slabé reakci na klimatickou krizi se z něho stává čím dál nedostupnější město pro pestrou skupinu obyvatelstva. Zároveň vznikají nové kolektivy, které se tento trend usilují zvrátit. Festival přinese kromě knižních stánků i přednášky a diskuse o tématech jako je právo na bydlení, demokratizace města, život ve městě v čase klimatické krize a další.

Samotná Káznice je nyní zázemím pro mnoho aktivistických kolektivů a příkladem toho, jaké může být využití prázdných domů, když se dají k dispozici obyvatelům. Budova se nachází na ulici Cejl, ve čtvrti, která prochází intenzivní gentrifikací. Konkrétní program ještě není zveřejněn, ale už nyní můžeme pozvat na festivalovou hudební benefici, která proběhne 11. září v brněnském Bajkazylu. Zahrají hardcore punkeři Moral Hangover, anarcho raper Kolona a místní nářez jménem Orban.  

Neposlušné Brno, Brněnská Káznice, 24. 10. 20
Moral Hangover+Orban+Kolona: benefiční koncert, Bajkazyl Brno, 11. 9. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.