Poslechněte si Deshane, česko-norskou symbiózu klarinetu, didgeridoo a severského zpěvu

Deshane, foto https://www.facebook.com/deshanetrio Deshanefoto: https://www.facebook.com/deshanetrio

Vězte, že ačkoli tato kombinace na první pohled vypadá přinejmenším podivně, jedná se o jeden z nejzajímavějších projektů, který u nás za poslední dobu vznikl. Přesvědčit se můžete na debutovém albu tria Deshane, Kopsloin. Vyšlo u Yannick South Records v polovině června a celé je k poslechu na bandcampu kapely.

Klarinetistka a saxofonistka Eva Pilnaj Žižkovská s Lukášem Pilnajem, hráčem na didgeridoo, si zamilovali Norsko a rok co rok tam jezdí. Při té příležitosti jednou koncertovali v Oslu. A co se nestalo – přišla pouze jedna návštěvnice. Jenomže to náhodou byla studentka hudební konzervatoře Ane Bjerkan a všechno se nakonec vyvinulo tak, že slovo dalo slovo a vzniklo mezinárodní trio Deshane.

Zrodilo se tak neobvyklé propojení klarinetu, saxofonu, australského didgeridoo a zpěvu, v němž jsou patrné prvky norského folklóru. Snad by se tomu dalo říkat world music, ale to je trochu matoucí, protože Deshane se hodí spíš do jazzového klubu.

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.