Respect festival: kamerunský blues, dechovka z bulharských romských ghett i tanzanský afro punk

Jagwa Music Jagwa Music

Během dvou dnů, 16. a 17. června, se bude konat už patnáctý ročník Respect festivalu, který představuje to nejlepší ze scény world music. Na pražském ostrově Štvanice vystoupí umělci z Evropy, Asie i Afriky.

Stejně jako v minulých letech nám i letos jde především o objevování nových teritorií ve world music. Návštěvníkům festivalu nabídneme ochutnávku toho nejzajímavějšího, co se v daném hudebním žánru ve světe děje, co sklízí uznání na renomovaných světových festivalech a na co by u nás jen stěží narazili,“ říká ředitel a zakladatel Respect festivalu Borek Holeček.

Na koho se tedy můžete těšit? V sobotu 16. června vystoupí tanzanská skupina Jagwa Music. Hudebníci propojují tradiční bubny s klávesami Casio a megafony a vytváří tak originální znění afro punku a trance rapu. Dalším zástupcem africké hudby bude Etiopan Mulatu Astatke, legendární muzikant, který na etiopském turné doprovázel Duke Ellingtona. Indii zatupuje skupina Terah Taali, již tvoří ženy oblečené v tradičních krojích.Ty jsou ověšeny zvonky a malými činely, takže oděv sám se stává hudebním nástrojem. Velmi rytmickou podívanou slibuje i Karandila Junior Gypsy Brass Band, skupina nadaných dětí z bulharských romských ghett, hrající tradiční balkánskou dechovku obohacenou o jazzové harmonie. Vystoupí rovněž  Arifa, all-star band s hudebníky z Turecka, Iráku a Rumunska se základnou v Nizozemí. Třešničkou na dortu bude show brooklynského etnomuzikologa Briana Shimkovitze, vystupujícího pod jménem Awsome Tapes From Africa. Na svých cestách po africkém kontinentu nasbíral stovky na Západě nikdy nevydaných nahrávek, s nimiž teď vystupuje jako DJ (hudbu přehrává z původních afrických kazet).

V rámci nedělního programu se představí španělský flamencový král Duquende či projekt ze Srbska a Bosny a Hercegoviny, Soul Motion. Z Angoly do Prahy zavítají africky psychedeličtí Conjunto Angola 70s, superskupina nejlepších hudebníků dnes už neexistujících angolských kapel. Rovněž z africké země, tentokrát z Kamerunu, dorazí bluesman Roland Tchakounte.

Festivalu se zúčastní se také domácí objev, romská kapela Romano Trajo.

Vstupenky jsou k sehnání v předprodejní síti Ticketpro, a to za 450 Kč (jednodenní) nebo 550 Kč (dvoudenní). A kdo na festival dorazí na kole, získá na vstupenku slevu 100 Kč.

Respect Festival, Praha – ostrov Štvanice, 16. – 17. 6. 12

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.