Táborská Cesta bude znovu centrem dění. Transforma oživí město i Křižíkovu elektrárnu

Táborská Cesta bude znovu centrem dění. Transforma oživí město i Křižíkovu elektrárnu vizuál: Michal Veltruský & Jakub Novotný

Transforma se od svých počátků v roce 2016 snaží o symbiotické navázání na táborské kulturní podhoubí se zapojením širších scén z Česka i zahraničí. Místní základna nezávislé hudby a komunitního ducha se jmenuje Cesta. Jde o starý mlýn s bohatou tradicí různých alternativních uměleckých aktivit.

Kromě hlavního programu organizátoři kladou důraz na prolínání festivalu s městem jako takovým, jeho různorodými a často opomíjenými zákoutími. Také v tomto roce se tedy můžeme těšit na autorská čtení, přednášky, lokální gastro, oblíbené sportovní aktivity skate jam nebo cyklozávod alleycat, který představí účastníkům Tábor zase z jiného úhlu pohledu.

Festival nestojí na velkých hvězdách, přesto pár výraznějších jmen v line-upu najdeme. Ať jde třeba o elektronický projekt Vaška Pelouška Toyota Vangelis, melancholicky temnou Never Sol, vycházející mladou rapperku Arletu či audiovizuálního egyptského umělce QOW, který letos vydal debutovou kazetu u Genot Centre. V line-upu dále ční i pražská rapová úderka Gondor Flames, z popela povstávající multižánrový projekt Deaths Igora Brusa nebo trio Dukla, které nyní jede turné s aktuálním EP Z dálky píseň. Zatím posledním oznámeným účinkujícím je tajuplný Císař Pancíř.

Každý rok Transformu rozeznívají různé podoby autorské elektronické hudby a DJ sety umělců příslušných k některému kolektivu či značce převážně z domací scény. Uslyšíme tak zástupce Radio Laude, Planeta Za, Noise.Kitchen, Gravity Network, YOGA Kolektiv, Die Mannschaft a dalších. Specifické místo na soupisce účinkujících zaujímají rezidenti spojení s Cestou, festivalem Transforma či jednoduše kapely a producenti, bez kterých si celou akci nelze představit. Letos mimořádně vystoupí legendární americké duo Sabot, které tvoří Chris Rankin a Hilary Binder. Právě díky nim před lety ožily prostory opuštěného Ctiborova mlýna a staly se dnešní kulturní oázou v Táboře. Vrací se také hlasití pankáči Vole, ambientní producent Vision of 1994 a nebudou chybět ani s Táborem spjatí Katastr, electro popová Josefina Dusk či neortodoxní projekt Pica pica.

Výčet jmen ještě není kompletní, ačkoliv už teď je jasné, že festival se stále rozšiřuje. Aktuální program lze sledovat na facebookové události a novém festivalovém webu. Kdo by chtěl do Tábora dorazit dříve, pořadatelé lákají také na čtvrteční warm-up v Křižíkově elektrárně s Katarziou (aktualizace 19.8.2021: původně ohlášená Lenka Dusilová nakonec ze zdravotních důvodů vystoupit nemůže), které doplní místní rodák, klavírista a skladatel Chalupski s Janem Váňou.

Transforma, Tábor – Cesta a různá místa, 20.–22. 8. 21

Katarzia, Chalupski, Jan Váňa, Tábor – Křižíkova elektrárna, 19. 8. 21

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.