Ve středu začíná v Praze festival Spectaculare

Brandt Brauer Frick Brandt Brauer Frick

Druhý ročník festivalu Spectaculare, který propojuje pohybové divadlo, vizuální umění a hudbu začíná již ve středu 21. ledna v Paláci Akropolis vystoupením performerky Lindy Kapetanea.

Čtěte také naši reportáž z loňského ročníku.

Room40 byla britská organizace zabývající se během první světové války analýzou nepřátelských kódovaných zpráv. Ve světě současné experimentální hudby je ale toto jméno vyhrazeno australskému labelu, který od počátku tisíciletí vysílá do éteru vlastní šifrované poselství zvukové ambientní avantgardy“, takto ohlašují pořadatelé druhého hosta festivalu Spectaculare, zakladatele labelu Room40 Lawrence Englishe a jeho kolegy Johna Chantlera a Heinze Rieglera. Ti oslaví patnáctiletou existenci značky ve čtvrtek 22. ledna v DOXu. Pro zájemce je od 17:00 připraven workshop s Lawrencem Englishem zaměřený na producentskou práci a terénní nahrávky (field recordings).

O den později rozezní evangelický chrám u Salvátora francouzský experimentální skladatel Sylvain Chauveau, který boří hranice mezi vážnou hudbou a popem. Ve stejný večer předvede svůj audiovizuální projekt Hudba z ticha také české seskupení Clarinet Factory s Alanem Vitoušem a Petrem Niklem. V sobotu se má veřejnost možnost potkat se zmíněnými interprety ještě na workshopech.

Prostor kostela u Salvátora na pražském Starém městě využije i pařížský skladatel Quentin Sirjacq v doprovodu Beaty Hlavenkové v pondělí 26. ledna. Následující týden se poté v Paláci Akropolis představí brightonský elektronický hudebník Alex Banks, londýnské trio Dark Sky a showcase labelu Monkeytown, na samostatném koncertě zakladatelka Hidden Orchestra, klavíristka a houslistka Poppy Acroyd, a svůj večer budou mít i anglický producent Throwing Snow a německý beatmaker Kalipo.

Bohatý program je připraven také na první únorový týden. Folková písničkářka s ozvuky ambientu Chantal Acda vystoupí 3. února s Lenkou Dusilovou rovněž v Akropoli. Své zástupce bude mít na festivalu Spectaculare i severská hudba, 4. února to bude finská elektronika Femme en Fourrure v Cross Clubu s manchesterským producentem Synkrem a téměř vrcholný koncert festivalu hned ve dvou porcích pak odehraje norský elektronický čaroděj Biosphere v prostorách pražské Hvězdárny a planetária.  

Posledním vystoupením pak zakončí Spectaculare 6. února v Paláci Akropolis trio Brandt Brauer Frick, což je společný projekt Daniela Brandta, Jana Brauera a Paula Fricka, které „hrdě spojuje tradici německého psychedelického rocku s klubovou kulturou“ a“ vrací techno ke svým kořenům“.

Na závěr je třeba připomenout ještě doprovodný filmový program v kině Bio Oko. Letos jsou k vidění například snímky Baraka kameramana a režiséra Rona Frickeho, Kiaros Steva Roache, který se pokusí zodpovědět otázku „Jak vypadá ambient?“, videoklipy kanadského producenta Caribou nebo oceňovaný koncertní dokument Heima islandských Sigur Rós. Více o programu, umělcích, místech konání a vstupenkách na jednotlivé večery hledejte na webu festivalu Spectaculare.

Spectaculare 2015, Praha – Palác Akropolis, DOX, Cross Club, kostel sv. Salvátora, Hvězdárna a planetárium Praha, Bio Oko, 21. 1. – 6. 2. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.