Veselí nad Moravou ožívá, na Svátku Bláznů se představí Planety, Kalle nebo WWW

Kalle, foto Andrea Petrovičová Kallefoto: Andrea Petrovičová

Jihomoravské Veselí nad Moravou bylo v minulosti známé jako poněkud kulturně ospalé, alespoň co se týče hudební produkce. Časy se ale mění a v posledních letech město zažívá bohaté časy.

Výrazným mezníkem byla loňská rekonstrukce vestibulu místního kina, kde se dříve koncerty příležitostně uskutečňovaly - foajé nyní funguje jako kavárna v denním provozu (Kafé v kině) a místní obyvatele láká na pestrou nabídku vystoupení. Největším hudebním tahákem pro letošní rok ale budiž už zavedený multižánrový festival Svátek Bláznů, který představí kritikou respektované Planety, Kalle, nebo zavedené duo WWW s Pavlem Fajtem.


Více informací v rozhovoru s ředitelem kulturního centra Michalem Blažíčkem:

Cítíš, že se s novým prostorem zvýšil i zájem o hudební koncerty?

Určitě se tak naše hudební produkce otevřela širšímu okruhu návštěvníků, protože jim můžeme nabídnout nejen větší komfort, ale i rozsah doplňkových služeb, které činí prostor atraktivnější i pro běžného řadového diváka. Oproti dosavadním produkcím je nárůst zájmu zcela zřejmý. Na rozdíl od předcházejícího provizorního provozu také můžeme účelněji a dlouhodoběji pracovat s propagací a oslovováním diváků z širšího okolí.

Do Veselí jste v posledních letech přivezli i velká zahraniční jména, vystoupili zde Astronautalis, rapper Serengeti nebo australští Graveyard Train, plánujete nějakou zahraniční kapelu i letos?

V rámci naší dramaturgie se snažíme zachovat pestrou žánrovou nabídku, abychom tak dokázali oslovit různorodé publikum, což se nám také doufám daří. Vedle toho usilujeme o prezentaci zajímavých zahraničních hudebníků. Vždy se orientujeme podle jejich přítomnosti ve střední Evropě, což má přímou vazbu na výši finančních nákladů. V tomto duchu máme rozjednaná nějaká další vystoupení, ale zatím bez konkrétních potvrzených termínů. Průběžně se ale snažíme sledovat aktuální dění v okolních státech, jako je třeba Polsko s bohatou jazzovou a elektronickou scénou nebo samozřejmě nedaleké Slovensko.

V létě se v zámeckém parku už podeváté uskuteční festival Svátek Bláznů, můžeš letošní ročník nějak přiblížit? A jaké jsou plány pro příští rok, kdy festival oslaví jubileum?

Stejně jako v minulých letech se v rámci programu snažíme představit nejen alternativní hudební scénu, ale věnujeme pozornost i divadelnímu a výtvarnému umění. Z hudebních produkcí se v letošním roce můžeme těšit například na nové tváře naší scény Kalle a Planety nebo pak již časem prověřené WWW ve spolupráci s bubeníkem Pavlem Fajtem. Důležitou součástí festivalu je samotné prostředí zámeckého parku, které dodává festivalu jedinečnou atmosféru. Idea festivalu je rovněž postavena jak na otevřenosti místa konání, tak i ve volnosti a svobodomyslnosti vůči divákům. Festival je otevřený jak celým rodinám, tak individuálním návštěvníkům.

V příštím roce bychom rádi jubileum oslavili spolu s celou řadou účinkujících, kteří se za tu dobu v našem parku představili. Jednalo by se v jistém slova smyslu o retrospektivní dramaturgii, která by shrnovala těch dlouhých deset let. Zároveň bychom se rádi podívali opět do různých míst zámeckého parku, kde se v minulosti festival také konal. Těch námětů je celá řada, ale nyní se přece jenom plně věnujeme letošnímu ročníku.


Jarní program Kafé v kině:

13/03 Fallgrapp (SK)

27/03 Iamme Candlewick

10/04 Divided

17/04 Pavlína Jíšová a Petra Šanclová

26/04 Hm…

28/04 Vertigo

01/05 Ponk

21/05 Drumless Jazz Quartet

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.