Zneklidňující ukolébávku The Odd Gifts doprovází snový Čermákův svět

The Odd Gifts The Odd Gifts

Podzimní melancholie se v rukou The Odd Gifts halí do konejšivých aranží, znejišťujícím faktorem je však text. Někdejší bard Eggnoise na sklonku léta vydal album Migrant Songs a nyní novinku připomíná klipem, o který se postaral Jakub Čermák, jinak vystupující pod pseudonymem Cermaque. Snová atmosféra skladby je ilustrovaná neklidnou vizí nočního města, které ovládá neviditelná ruka.

V písni Lullaby jsem se snažil pracovat s napětím mezi formou ukolébavky, která by měla utěšovat a uklidnit ty nejmenší a nejzranitelnější, a alarmujícím textem vyjadřujícím obavy z hrozícího ozbrojeného konfliktu nebo eskalující společenské krize,“ vysvětluje hlava skupiny Ondřej Galuška a komentuje tak změnu v myšlení lidí a pojmech, které v běžné konverzaci používáme. „Pomalu si zvykáme na představu přicházející války, například tím, jak někteří lidé používají k popisu skutečnosti v podstatě vojenský slovník, třeba termíny jako invaze nebo nepřítel. Vyvolat očekávání války však může znamenat jít jí naproti.“ Kritika, která se albem prolíná, byla avizována ještě před vydáním alba.

Na osobní úroveň tyto obavy převádí Čermák, známý třeba skrz animované klipy pro Zrní. Níže vypráví o nemožnosti komunikace, příběh člověka odloučeného od společnosti, o vnucených frázích a klišé, nad nimž přestává mít jeden kontrolu. 

Křest The Odd Gifts, Praha – Malostranská Beseda, 1. 11. 16

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.