Z cest východní Afrikou. Talaqpo mají nové album a vyrážejí na turné

Z cest východní Afrikou. Talaqpo mají nové album a vyrážejí na turné

Talaqpo je soubor, který tvoří skladatelka a improvizátorka Lucie Páchová, houslista Milan Jakeš, bubeník Jan Chalupa, cellista Šimon Marek a kontrabasista Luan Gonçalves. Jejich připravované eponymní album je inspirováno zvuky, písněmi a zejména příběhy zaznamenanými během cest po východní Africe a při setkáních s komunitami v Ugandě, Tanzánii a Zambii. Na desce, jež digitálně vyjde na labelu Ma Records, se podílel také hostující Vojtěch Procházka, který do ní vnesl specifický sound analogových varhan Vermona ET 6-2.

Skupina ve své předchozí tvorbě čerpala například z tádžických jazyků a výprav do Indie, ale byla ovlivněna také lichými balkánskými rytmy, orientálními stupnicemi a minimalistickými patterny. Na aktuální „africkém“ albu jsou různé zvukové fragmenty a postřehy složitě i jednoduše transformovány a komplexní struktury se tu nepostřehnutelně prolínají s improvizací.

S novou deskou se Talaqpo vydají také na turné, mezi koncertními zastávkami najdeme ostravský Antikvariát a klub Fiducia, kde vystoupí 9. května spolu s pardubickým free jazzovým triem FRISK, o den později je čeká Brno, kde se představí v rámci nepravidelné série Káznice LIVE. Koncertu bude předcházet dílna, kde Lucie Páchová jako lektorka naučí zájemce několik písní z ugandského kmene Acholi, kmene Gogo z Tanzánie a zambijského kmene Tonga.

Ve středu 11. května skupina zavítá do pražského klubu Punctum, kde budou hosty koncertní série Sonitus spolu s ukrajinskou zpěvačkou, hudebnicí a vizuální umělkyní Liubov Plavskou a projektem Boh vajec, který bude vycházet ze svého nejnovějšího experimentálního alba Punk. Slovenského hudebníka Richarda Grimma, který je také členem free jazzové kapely God and Eve, doprovodí naživo František Pisarovič alias Sklobeton. Talaqpo poté zamíří do Polska a cestou zpět je mohou vidět i posluchači ve Dvoře Králové nad Labem, a to v pátek 13. května v místním KAFE Dostaveníčko.

 

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.