Od 27. dubna až do 11. května bude možné na platformě Watch and Know sledovat zdarma více než stovku populárně-vědeckých dokumentů v rámci 56. ročníku mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc. Už podruhé se celý program odehraje kompletně v online prostředí a obsáhne soutěžní výběr i doprovodné tematické sekce.
„Hned několik snímků se věnuje robotům, umělé inteligenci a jejich vztahu k nám. Sekce Wildlife přinese příběhy ze světa zvířat. Nebudou chybět filmy propagující interdisciplinární potkávání humanitních a přírodních věd jako jsou moderní přístupy k paleontologii a archeologii, folkloristice či etnologii. Aktivistický aspekt AFO zdůrazní, že nemáme planetu B. Pokryje témata od požárů v Austrálii, tajících ledovců až po filmy o budoucnosti energetiky. Věda v každodenním životě představí problematiku spánku, nerovnosti životních podmínek či účinků kanabinoidu CBD,“ představují letošní dramaturgické zaměření organizátoři.
Doprovodné akce zahrnují například interaktivní výstavu, která vznikla ve spolupráci AFO a Muzea umění Olomouc. Ta shrnuje skrze téma vizualizace kurátorský výběr zásadních vědeckých projektů a uměleckých děl. Design na 30 m dlouhé zdi v centru Olomouce pracuje na principu rozšířené reality, takže pouhým okem bude čitelná pouze polovina zážitku a zbytek odhalí aplikace. V živém festivalovém vysílání, které bude možné sledovat na FB Live, Youtube kanálu a webu AFO diváky čekají rozhovory s tvůrci a hosty, přednášky a debaty z oblasti vzdělávání a vědy.
Součástí festivalu je tradičně také sekce Music is Science, v níž bude k vidění osm virtuálních koncertů – sérii zahájí v úterý 27. dubna Never Sol. V dalších dnech se můžeme těšit třeba na opavské duo Killiekrankie, Nikol Štrobachovou, improvizační elektronický projekt GTA Soundsystem, v němž se potkává Oliver Torr, Aid Kid a David Herzig, pražského producenta Exhausted Modern nebo dívčí elektronické seskupení Viah.
„Doprovodný program nabídne i nevšední formáty, jako jsou videoherní eseje z antropocénu. Záznam hry bude doplněn zvukovou stopou vědeckých publikací, úryvků z knih a básní. Tyto eseje budou ukotvovat videohry v jinak skrytém ideologickém základu,“ čteme dále v pozvánce aktuálního ročníku AFO.
AFO56, online, 27. 4. – 11. 5. 21