Únorové předávání Vinyly doprovodí Arleta, Miss Petty a DVA

Ursula Sereghy Ursula Sereghy foto: Nephro Studio/Dominik Styk

Slavnostní vyhlášení jedenáctého ročníku hudebních cen Vinyla proběhne 23. února v pražském Lucerna Music Baru. Kromě tradičních kategorií Deska, Objev a Počin roku bude udělena Cena Jany „Apačky“ Grygarové pro hudební publicisty a publicistiky a nově také vyhlášeni laureáti výzvy Bastl Electronic Track určené na podporu mladých producentek a producentů. 

Během předávacího večera vystoupí osobité duo DVA, které se v letošním roce plánuje vrátit na koncertní pódia s novou deskou. Bára Ungerová a Jan Kratochvíl získali cenu Vinyla za album Nipomo v roce 2014. Další účinkující, raperka Arleta, debutovala nahrávkou Ability To Damage Plant a loni vydala EP Am2021. „Vzkazy sexistům i temné intimní zpovědi o úzkostech noří do ponurých abstraktních beatů a zatěžkané atmosféry,“ uvádí Arletu organizátoři Vinyly. Trojici koncertů završí drag queen Miss Petty, která už povýšila na královnu českého hyperpopu.

„David Daniel aka Miss Petty dělá hudbu od začátku minulé dekády, souběžně se ale věnoval také dráze dragu, kde se prosadil o něco dříve než v hudbě. Miss Petty debutovala v roce 2020 a loni vydala eponymní EPčko. K jejímu futuristickému tanečnímu popu neodmyslitelně patří i témata body positivity, bourání stereotypů a aktivismus v boji za práva LGBT lidí v Česku.“ Arleta a Miss Petty jsou spolu s Ursulou Sereghy, která má svůj zářez i v kategorii nominovaných desek, a brněnským post-punkovým triem sinks nominováni na Objev roku.

„Uplynulý rok přál albům, do nichž hudebníci otiskli svůj osobní příběh a životní zkušenost. Pro Olivera Torra byl jeho debut terapií a cestou ven z těžké životní situace. Civilnosti a lidství je plné i album dvojice něco něco. Velmi osobní je také nahrávka Ursuly Sereghy, která se během tvorby svého debutu dokázala odstřihnout od všech rozptýlení a v diskomfortu chaty hledala sama sebe a nové způsoby, jak žít i tvořit. Autenticitu syrové výpovědi do české rapové scény na nové nahrávce vrací i 58G,“ komentuje aktuální nominace na Desku roku jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr

Uzávěrka druhého ročníku Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku stejně jako výzvy pro mladé hudební producenty a producentky do 25 let Bastl Electronic Track je 31. ledna 2022. Do obou soutěží se lze přihlásit formou open callu na webových stránkách Vinyly.

V kategorii Počin roku figurují dvě hudební vydavatelství, kazetový label s globálním přesahem Gin & Platonic a mnoho let působící Stoned to Death Records. Nominaci získal ještě producentský tým Heartnoize Promotion a experimentální kompilace Liptov, jež staví most mezi současnou elektronickou tvorbou a lidovou hudbou ze Slovenska.

Vinyla 2021: DVA, Arleta, Miss Petty, Praha – Lucerna Music Bar, 23. 2. 22

NOMINACE VINYLA 2021

Deska roku
58G – 58 tape Vol. 2
něco něco – Útržky
Oliver Torr – Fragility of Context
Ursula Sereghy – OK Box

Objev roku
Arleta
Miss Petty
sinks
Ursula Sereghy

Počin roku
Aktivity Gin & Platonic
Aktivity Heartnoize Promotion
Aktivity Stoned to Death Records
V/A – Liptov

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.