Zemřel Lou Reed

V 71 letech dnes zemřel americký hudebník a někdejší frontman legendárních The Velvet Underground Lou Reed. Příčina úmrtí dosud není známa, ale Reed byl již dříve ve špatném zdravotním stavu, letos zrušil turné a podstoupil transplantaci jater.

Aktualizováno: Jako příčina smrti byla nakonec potvrzena jaterní choroba.

Lewis Allan „Lou“ Reed se narodil 2. března 1942, tedy jen o týden dříve než jiný člen The Velvet Undergound, John Cale, který je posledním žijícím hudebníkem z ústřední trojice, k níž patřila ještě zpěvačka Nico (zemřela už v roce 1988), jež nikdy nebyla členkou kapely, ale bez jejího vkladu by hudba The Velvet Underground byla asi nepředstavitelná. Lou Reed stejně jako John Cale a Nico vydával i svá sólová alba, to první, eponymní debut, se zapsalo do jeho rozsáhlé diskografie v roce 1972. Sedm let předtím, v roce 1965, nahráli The Velvet Underground spolu s Nico svou první společnou desku se slavným banánem Andyho Warhola na obalu, a právě tento debut z nich udělal jednu z nejvlivnějších kapel rockové historie. Avantgardní umělec Andy Warhol album rovněž produkoval a na koncertech skupiny promítal své filmy. Kapela s Reedem v čele proslula spojením avantgardy a experimentálního umění s populární kulturou. V roce 1996 byli The Velvet Underground uvedeni do Rock'n'rollové síně slávy.  

Lou Reed se ve svých textech velmi otevřeně vyjadřoval o drogách a sexualitě, ze zmíněného debutu The Velvet Underground & Nico pochází známá píseň Heroin, také skladba All Tomorrow's Parties, podle níž byl pojmenován britský festival alternativní hudby anebo Sunday Morning, první píseň na desce, kterou jsme dnes ráno, netušíc, co se stane, vybrali jako Song dne.

Naposled vystoupil Reed v České republice loni, 4. července, v pražském Divadle Archa při turné From VU To Lulu, na němž představil živě skladby z poslední desky, kterou nahrál spolu s Metallicou, vedle repertoáru Velvetů. Poté ještě koncertoval na slovenském festivalu Pohoda, jenž byl ten rok věnován Václavu Havlovi. Lou Reed byl přítelem bývalého českého prezidenta a zemřel necelé dva roky po něm. Od roku 2008 byl Reed potřetí ženatý, ale bezdětný, jeho poslední manželkou byla americká hudebnice a experimentální umělkyně Laurie Anderson.

Lou Reed

2. března 1942 – 27. října 2013

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.