Zemřel Noel Harrison, oscarový hudebník i olympijský lyžař

Noel Harrison, foto Ed Trasher Noel Harrisonfoto: Ed Trasher

Do hudebního nebe odešel Noel Harrison. Britský zpěvák, herec, ale také profesionální lyžař zemřel 19. října ve věku 79 let na infarkt. Světové agentury o jeho úmrtí informovaly se zpožděním až nyní.

Počátky kariéry Noela Harrisona se zprvu ubíraly jiným než uměleckým směrem. V popředí jeho zájmu bylo totiž sjezdové lyžování, v němž získal jednak titul britského šampiona v obřím slalomu (1953), a také hned dvakrát okusil atmosféru olympijských her (1952 v norském Oslu, 1956 v italské Cortině d'Ampezzo).

Až později, poté, co se přestěhoval do USA, se vrátil ke svým dětským koníčkům - hudbě a dramatu. Do hudebního povědomí se nejvýrazněji zapsal v roce 1968, kdy za píseň The Windmills of Your Mind, natočenou pro původní film Aféra Thomase Crowna, získal Oscara. Od 70. let se pak věnoval převážně divadlu.

Láska k hudbě se do popředí dostala opět až na sklonku devadesátých let, kdy se Noel Harrison vrátil zpátky do rodné Británie. Začal častěji koncertovat, vydal dvě nová alba a reedice úspěšných nahrávek ze šedesátých let. V roce 2011 vystoupil také na festivalu Glastonbury.

Noel Harrison

29. ledna 1934 - 19. října 2013

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.