Zemřel všestranný hudebník JJ Cale

V pátek 26. července ráno zemřel americký hudebník a písničkář JJ Cale.  

JJ Cale se narodil 5. prosince 1938 v Oklahoma City jako John Weldon Cale, vyrůstal však v Tulse a ve zlatých 60. letech pobýval v Los Angeles, kde se i hudebně prosadil. Jméno si změnil na JJ Cale, aby si ho lidé nepletli s jeho jmenovcem z Velvet Underground.

Jeho písně pronikly do repertoáru Erica Claptona, Johnnyho Cashe, Carlose Santany, Toma Pettyho, kapel jako The Band nebo Lynyrd Skynyrd a dalších. Neil Young o něm prohlásil, že byl nejlepším kytaristou po Jimmim Hendrixovi. Série nahrávek, které vydával téměř nepřetržitě po čtyři dekády, končí poslední deskou Roll On z roku 2009.

S Ericem Claptonem, který od něj převzal slavné písně Cocaine nebo After Midnight nahrál v roce 2006 společné album The Road To Escondido, za něž oba umělci získali Grammy.

Stal se jedním ze zakladatelů tzv. Tulsa soundu, což je fúze rockabilly, blues, country a jazzu, která ovlivnila mnoho hudebníků v 70. letech. V roce 2006 také o jeho životě, tvorbě a koncertech vznikl dokument JJ Cale: From Tulsa and Back: On Tour With JJ Cale.

JJ Cale zemřel ve věku 74 let na infarkt v nemocnici v La Jolla v Kalifornii.

JJ Cale

5. prosince 1938 - 26. července 2013

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.