Zemřel významný americký folkový písničkář Pete Seeger

V pondělí 27. ledna zemřel americký folkový písničkář, sběratel lidových písní a politický a ekologický aktivista Pete Seeger.

Narodil se 3. května 1919 v New Yorku a ve 40. letech byl již stálicí v amerických rádiích. V 50. letech byl úspěšný jako člen folkové kapely The Weavers. Pete Seeger byl významnou osobností americké hudby, jeho poznávacím znakem bylo pětistrunné banjo a patřil do generace folkových písničkářů jako byli Woodie Guthrie, s nímž se přátelil, a Lead Belly, jehož styl hraní popularizoval. Pomohl také v počátcích kariéry Bobu Dylanovi.

V 60. letech se stal průkopníkem protestsongů a píseň We Shall Overcome se v jeho podání stala symbolem amerického boje za občanská práva. Jedním z jeho velkých hitů byla i píseň Where Have All The Flowers Gone?, která u nás zdomácněla pod názvem Řekni, kde ty kytky jsou?.

V roce 1964 Pete Seeger koncertoval v Praze (byl známý i svým levicovým smýšlením, kvůli čemuž byl v 50. letech ve Spojených Státech během éry mccarthismu s dalšími členy The Weavers na černé listině), spolupracoval také s s českou folkovou kapelou Spirituál kvintet.

Seeger byl v minulosti nominován na Nobelovu cenu míru. Zemřel po několikadenní hospitalizaci ve věku 94 let v New Yorku.

Pete Seeger

3. května 1919 - 27. ledna 2014   

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.