Patti Smith - Banga

Patti Smith - Banga Patti Smith - Banga

Patti Smith - Banga Patti Smith - Banga

Zatímco někteří muzikanti tvoří v úleku ze stoupajícího věku čím dál více desek v čím dál kratších intervalech, Patti Smith na to jde s rozvahou. A tak lze říct, že během své takřka čtyřicetileté kariéry vydala „jenom“ jedenáct nahrávek. Tou poslední, z letošního června, je Banga.

První polovina desky je posluchačsky poměrně dobře stravitelná, leč místy nezáživná a vatovitá (April Fool, This is the Girl, Maria). Druhá polovina, respektive skladbou Mosaic počínaje, to už je hudba pro náročné, pro ty, kterým vyhovují dlouhé skladby – průměrná stopáž písní se tu pohybuje okolo pěti minut, Constantine’s Dream má minut dokonce deset. Ideální doba na to, vychutnat si těžko definovatelnou lehkost vědomí, hloubavě se zaposlouchat do hymnických básní, jež Patti polopřednáší a polozpívá svým charakteristicky hlubokým, podmanivým hlasem. Je třeba probudit cit pro detail, vnímat slovo po slovu a nechat hudbu čarovat, neboť má moc tajemných šamanských kouzel.

Závěrečnou píseň si Smith vypůjčila od Neila Younga, After the Gold Rush vyšla na jeho stejnojmenném albu už před dvaačtyřiceti lety. Teď se tu zpívá nejen o sedmdesátých létech, ale i o jednadvacátém století, čímž píseň, zasazena do nového kontextu, získává další rozměr. V rámci Pattiiny tvorby velmi nezvykle působí i to, že se v závěrečném refrénu ke zpěvačce přidávají děti. Nakonec se z tohoto nápadu ovšem nevyloupne (dle škarohlídského očekávání) kýčovitá idyla, nýbrž gesto, jakým Patti Smith jako by předávala uměleckou štafetu dalším generacím.

Zbývá zvědavá otázka, jestli Patti toto album ještě někdy překoná, čím ho překoná a zdali se o to bude vůbec pokoušet. Ne snad, že by Banga byla umělecky stoprocentní, dokonalá, nepokořitelná, kdepak. Ale Patti jako by v ní říkala: „Právě jsem se vypořádala se světem, shromáždila jsem všechny své dobré i špatné zkušenosti a chci vám je předat, dobře poslouchejte, soustřeďte se, buďte trpěliví. Rozluštěte moje poselství.“ Takové dílo vznikne jen jednou za život.

Zlatý hřeb: Constantine’s Dream

Zní to jako: poselství moudré šamanské básnířky budoucím generacím

Vydavatel: Columbia Records

Stopáž: 58:34

Body: 6 z 7

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.