Incidentally serious. Terén zahájil nový projekt

Lord Spikeheart Lord Spikeheart foto: Denisa Römerová/Terén

První večer nové série Incident, kterou dramaturgicky a produkčně organizuje brněnská platforma Terén, začal ve velkolepém stylu. Koncertní část tomu přispěla hlavně spojením dvou umělců, kteří pracují s heavy žánry i hlučnějšími, až hraničními polohami hlasu. Středobodem programu se však stala hudebně-divadelní performance kolektivu D'epog, inspirovaná fenoménem headbangingu.

Monumentální show podpořená hutnou elektronikou Matyáše Dlaba nejdříve vzbudila pozornost kostýmy futuristických příšer a pak si protagonisti, mezi nimiž byl vedle stálých členů souboru D'epog také finský performer Pasi Mäkelä, vzali na mušku různé stereotypy přeexponovaných póz stárnoucích rockových hvězd a všemožných odrůd metalu. Pořádná show má hlavně šokovat a v tomto duchu si Mäkelä připravil na diváky sólo s nástrojem, který byl zřejmě původně sekačkou na trávu. Vrcholem představení, jež se pohybovalo někde mezi bizarností a komediálními výstupy až k experimentálně hudebnímu humoru, se pak stal fyzicky zdrcující „nekonečný“ headbanging, který u přítomného diváka musel nutně vyvolat pocit, že „je v tom“ spolu s protagonistkou, a poukázal tak implicitně na honbu za výkonem, která je typická pro současnou společnost.

Headbanger, foto Denisa Römerová/Terén Headbangerfoto: Denisa Römerová/Terén
Dvě žánrově i přístupem zcela odlišná koncertní vystoupení měla společnou linii v extrémních vokálních polohách. Agustin Genaud, argentinský hudebník a performer, sázel hlučné tracky podložené temnými a rytmicky drásajícími beaty, do kterých transformoval svůj hlas pohybující se mezi inspiracemi metalovými a hardcorovými styly, obřadním zaříkáváním a vychýleným zpěvem připomínajícím zvířecí projevy.

Lord Spikeheart probudil temnotu neurotickým a valivým noisem, v němž se promítají tvrdší směry africké hudby. Vokálně nekompromisní Martin Kanja využil mola vedoucího od pódia a vystupoval tak blíže svému publiku. Získal za to okamžitou a intenzivní odezvu, až byl bezpochyby autenticky sám překvapený, že si místní vyžádali přídavky, což kvitoval slovy „are you guys serious?“. Rituální očistec, totální rage.

Incident: Lord Spikeheart + Agustin Genaud + Headbanger performance, Brno – Sibiř, 10. 5. 24

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.