Beseda 2021. Království pohody v topolovém hájku

Beseda 2021. Království pohody v topolovém hájku foto: Tomas Worick

Samotnou podstatou romantiky je nejistota. Tak zní citát Oscara Wilda, kterým pořadatelé uvádějí programovou brožuru dvacátého osmého ročníku Besedy u Bigbítu. Nevím, jestli je v tomto smyslu přesné mluvit o romantice, ale slovo, které skutečně vystihuje náladu kulturního odvětví v posledních dvou letech je právě nejistota. Tu pociťují jak diváci a umělci, tak pořadatelé festivalů, pro které je šachování s interprety v line-upu už skoro běžnou rutinou. 

Ani letošní ročník Besedy se těmto patáliím nevyhnul. Hlavního headlinera z Velké Británie, kapelu Black Country, New Road, nahradila polská zpěvačka Brodka, další z hlavních interpretů byli zastoupeni (zejména) českými a slovenskými umělci, kteří celému programu – asi poměrně nepřekvapivě – dominovali. 

Stále si ale myslím, že největší devízou slováckého festivalu je atmosféra, i když tvrzení, že na Besedu jezdí lidé právě kvůli výjimečnosti jejího prostředí, může znít trochu jako klišé. Jakmile člověk vstoupí do areálu topolového hájku, má najednou pocit, že mnohé starosti jsou vlastně často malicherné a nepodstatné a všechny požadavky na osobní produktivitu a pracovní výkon, kterými se moříme doma i v práci, musí ustoupit pomalému pivu ve stínu stromů.

Pověstnou festivalovou pohodu si návštěvníci nenechali zkazit ani vichřicí, která v sobotu večer rozhýbala stánky a hlavní stage takovým způsobem, že kapela DVA odehrála přesně dva songy a z bezpečnostních důvodů musela své vystoupení ukončit. Nicméně program na dalších dvou pódiích zůstal nepřerušený. Hloučky lidí se za skučení větru začaly pomalu přesouvat a do hodiny už zábava pokračovala dál.

Beseda bez debat stále zůstává v popředí české alternativní festivalové scény. Každoroční setkání v Tasově u Veselí nad Moravou si za necelých třicet let vybudovalo pověst, která samotnou akci ještě předchází. O spokojenosti zúčastněných svědčí také fakt, že první vlna vstupenek na příští ročník se vyprodala téměř ihned, během jediného dne. 

Já jsem si tu svou už taky koupil.

Beseda u bigbítu, Tasov u Veselí nad Moravou, 6.– 8. 8. 21

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.