Jak zhudebníš krásu okamžiku? Deerhunter po deseti letech v Praze

Deerhunter, MeetFactory, 14. 6. 18 Deerhunter, MeetFactory, 14. 6. 18 Andrea Petrovičová

Čekala jsem možná na několik skladeb, které bych tak ráda slyšela živě a zajímalo mě, jak je Deerhunter budou hrát. To se vlastně stalo jen v jednom případě, u závěrečné Snakeskin. Ta rozvlnila všechny přítomné po relativně poklidném koncertu. Žádný velký hluk, dojímavé balady nebo roztleskávání publika nejznámějšími písněmi. Deerhunter nastoupili na pódium ve velmi zvláštním rozpoložení, kdy Bradford Cox recitoval text způsobem, jako by přiletěl ze vzdálené planety. Podivný hudebně performativní výjev působil téměř retro futuristicky. >>> Fotogalerie z koncertu. 

Zastavte ten randál! Kdo jsou sakra Deerhunter? - přečtěte si i náš profilový článek, který je také průvodce po deskách kapely.
S písní Revival jsme se najednou ocitli skokem u Deerhunter v té nejčistší podobě. Zvonivá kytara, přirozeně se linoucí melodie a příjemně ubíhající rytmus stanovil tempo, v jakém pokračoval skoro celý koncert. Atmosféra, z níž byla cítit mimořádnost okamžiku, radostná a plná očekávání. Dokonalost a pokora. Dva zřetelné body, které dávaly celému koncertu pevné obrysy od začátku až do konce. Deerhunter v současné sestavě patří k těm nejsehranějším kapelám, jaké lze poznat. Vždycky je trochu risk, napsat taková definitivní prohlášení, ale tentokrát bych za to dala ruku do ohně. Snad nejvíce je to patrné v souhře frontmana Bradforda Coxe a bubeníka Mosese Archulety, dvou zakládajících členů, kteří jsou v Deerhunter spolu od začátku. Tím už však nechtěně upozaďuji zbytek kapely, která vytvářela zcela přirozeně znějící celek.

Deerhunter, MeetFactory, 14. 6. 18, foto Andrea Petrovičová Deerhunter, MeetFactory, 14. 6. 18foto: Andrea Petrovičová

Deerhunter slibovali skladby z nového alba a je pravda, že jsme slyšeli i neznámé věci a s nimi většinou písně z jejich nejpopovější desky Halcyon Digest. Byl to koncert odehraný jako promyšlený kompaktní set, skoro intimně pojatý, ale přitom s obrovskou emoční silou, podpořenou bezpochyby i perfektním nazvučením. Kouzlo Deerhunter spočívá nejspíš jen v těch nejjednodušších atributech, charismatu oproštěném od jakýchkoliv póz, zapamatovatelném songwritingu, který se vyhýbá stokrát opakovaným trendům, a do detailů vypilovaném zvuku celé kapely. Tak bych to asi popsala, kdybych se pokoušela o analýzu. Všechno ostatní už se odehrávalo jen v rovině osobních citů. Lidsky řečeno, láska na první poslech s dlouhodobým charakterem a splněný sen pro ty, co už znají.

Deerhunter, Praha – Meetfactory, 14. 6. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.