Kasabian – Zpátky do budoucnosti a k pravěkým kořenům

Kasabian, foto Sony Music Kasabianfoto: Sony Music

Elektroničtí vizionáři s rock’n’rollovým přístupem vydávají za pár dní novou desku Velociraptor! První singl Switchblade Smiles zní velmi přesvědčivě a naznačuje, že tahle parta z anglického Leicesteru vás má čím překvapit. Pojmenování alba podle pravěkého dinosaura, jehož pověst Hollywood trochu přibarvil, je už jen detail.

Více než deset let uplynulo od chvíle, kdy se zpěvák Tom Meighan, kytarista a klávesák Christopher Karloff, kytarista Serge Pizzorno a basák Chris Edwards rozhodli usídlit na staré farmě a vybudovat si tam prostředí podobné squatu. Opuštěné chlévy pro krávy a prasata dotvářely okolní atmosféru, ve které vzniklo debutové album Kasabian. Odchod z města a společné bydlení mělo kapelu stmelit a hlavně umožnit, aby se více soustředila na skládání bez rozptylování v podobě přátel, trávy a nikdy nekončících večírků.

Chvíli vystupovali pod názvem Saracuse, ale nakonec je více než sicilské město zaujalo příjmení členky Mansonova gangu, Lindy Kasabian, která proti bývalým kumpánům nakonec vystoupila a svědčila v jejich neprospěch. Kasabian přišli v roce 2004 s fúzí rocku a elektroniky, táhlý vokál zpěváka Toma Meighana se střídal s rapem po vzoru Beastie Boys, a to se ukázalo jako správná kombinace, která album vystřelila do britského žebříčku. Tehdy už byl členem kapely i bubeník Ian Matthews. Christopher Karloff však při nahrávání další desky kvůli osobním důvodům skupinu opustil.

Inspirace přichází ze všech stran

Kasabian si stojí za svým přístupem rockových gangsterů a tak nikoho nepřekvapí, že jejich dosavadní kariéra se neobešla bez různých drogových aférek. Po vydání druhé desky Empire je ocenilo NME jako nejlepší nováčky na scéně, ale teprve s třetím albem West Ryder Pauper Lunatic Asylum přišla smršť uznání, od získání ceny za nejlepší britskou kapelu na prestižních Brit Awards po zářezy na Q Awards, NME Awards a MOJO Awards. Na produkci posledně zmíněného alba se podílel hip hopový mág Dan The Automator (a nejinak je tomu u Velociraptora), což je dalším důkazem toho, že Kasabian nemají žádné žánrové limity.  

„Způsob, jakým jsme se jako banda bílejch děcek z Leicesteru dostali k hip hopu, byl podobnej tomu, jak mladí Stouni přišli k blues,“ komentoval kytarista Serge Pizzorno inspirační vlivy v rozhovoru pro The Telegraph. Členové kapely vyrůstali na rozličné hudbě, od Motownu, který od dětství obklopoval zpěváka Toma, po Oasis a Stone Roses. V polovině 90. let by je ani nenapadlo, že jednou budou bratrům Gallagherovým předskakovat a Liam je přijde pozdravit na jeden z jejich koncertů.

Futuristický rock'n'roll

Rockoví velikáni jako Rolling Stones nebo Led Zeppelin jsou pro ně velkými vzory, dokonce natolik, že bez jakékoli pokory sami sebe považují za jejich pokračovatele. A nejen to, zacházejí ještě dál.

„Nechci, abychom zněli jako retro. Miluju rockové kapely ze 60. a 70. let, ale chci se od nich učit a ne být jako oni,“ prohlásil zcela otevřeně Serge v již zmíněném rozhovoru. Kasabian sami sebe nazývají futuristickou rockovou kapelou, která využívá veškeré možnosti, jak vytvářet zvuky.

Sebevědomí jim rozhodně nikdy nechybělo a kromě epického líčení vlastní hudby si nebrali servítky při kritizování svých vrstevníků. My Chemical Romance, The Strokes nebo Keane jim nepadli do oka ani do ucha, a Kasabian se nebáli říct to nahlas. Později Serge cynicky přiznal, že si z mladých současných kapel přestali utahovat, protože už nezbyl nikdo, koho by mohli hanobit.

Jestli vám to připomíná Oasis v 90. letech, je nutné dodat, že Kasabian jsou nyní v pozici, ve které si mohou dovolit prakticky cokoliv. Vydali tři solidní nahrávky, West Ryder Pauper Lunatic Asylum z nich udělala jednu z nejpopulárnějších britských kapel současnosti a nové album Velociraptor! je číslo jedna v předprodeji, což neznamená nic jiného, než nejočekávanější desku v Británii. Kasabian jsou progresivní skupina, která neustále přichází s novým zvukem, experimentuje s rytmy a nahrává songy, na které můžete tančit.

Pravěká epika

Co můžeme tedy očekávat od Velociraptora? „Snažili jsme se udělat juke-boxové album, klasickou desku, kde každá píseň bude velká, epická a melodická,“ prozradil své vize Serge v pořadu z festivalu Isle of Wight, kde kapela vystupovala v červnu. Na zmíněném dinosaurovi byl prý nejvíce fascinující fakt, že dokázal útočit ve skupině a spojením sil porazit i gigantického T. Rexe.

Kasabian už nepotřebují nikoho přesvědčovat, že jsou silným seskupením, nová deska tak může jen potvrdit, že patří k současné britské špičce.

Kasabian Janu Palachovi

Jeden z prvních singlů Kasabian Club Foot je věnován Janu Palachovi a videoklip k písni ukazuje záběry z maďarského povstání v roce 1956. Dedikace českému studentovi, který v boji za demokracii položil dobrovolně život, ale nebyla nápadem samotné kapely, nýbrž režiséra zmíněného videoklipu.

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.